Важният разговор, който трябва да се води преди европейските избори, е за нашето място в ЕС. Това коментира Теодор Стойчев, ръководител на Бюрото на ЕП в София по повод Деня на Европа и предстоящите избори.
Той добави, че не е вярно, че нищо не зависи от България, защото сме малка държава. Според него от страната ни и нейните представители в ЕП зависи как ще се чува позицията ни в Съюза.
„България е средноевропейска държава по големина и по население. Ако отстояваме своите позиции достатъчно добре, ще бъдем още по-важен и активен член на ЕС. От нас зависи какво бъдеще ще си изградим заедно в ЕС“, заяви Стойчев.
Коментира още, че гражданското образование е изключително важно за младите хора. Даде и пример, че през 2019 г. на общо европейско ниво избирателната активност е достигна 51%, докато в България беше малко над 32%.
„Надявам се, този път да бъде по-висока за България. За съжаление, от данните на Евробарометър се вижда, че ние не оценяваме съвсем значението на демокрацията в България. Може би сме разочаровани от начина, по който тя функционира“, отбеляза Стойчев.
Според него през 2019 г., когато Обединеното кралство излезе от ЕС, всички държави-членки са си дали сметка, че обединението не е даденост и ако не защитаваме това, което сме постигнали заедно то може бързо и лесно да се разпадне.
Именно и затова е важно да бъдем активни и да участваме в демократичните процеси, да защитаваме националната и европейската организация.
Според Теодор Стойчев през последните 5 години ЕС се е справил бързо, единно и адекватно с кризите – пандемията от ковид, започналата война в Украйна:
„Никоя от държавите в ЕС не иска всички да са еднакви. Напротив – различията между държавите и народите са нещо много важно. Важното е, че да сме обединени около една обща цел – Европа да се развива и заедно да живеем по-добре. Вижда се, че защитата на демокрацията за повечето европейци е изключително важна“, каза Стойчев.
Директорът на Природо-научния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..
След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..
До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..
Работещите в Радио Пловдив се включват в националния протест на БНР, БНТ и БТА с искане за увеличение на заплатите. В 12 часа пред сградата на радиото и телевизията представителите на трите медии ще демонстрират недоволството си от ниското заплащане. В същия час митинг под надслов „Трудът в медиите има стойност“ ще блокира кръстовището..
Парламентарната комисия по вътрешни работи изслуша снощи, на закрито заседание, осем полицаи от ГДБОП, които са участвали в акцията срещу контрабанден канал за цигари в Пловдивско. Пред депутатите се явиха и шефът на вътрешна сигурност в МВР, както и отстраненият заместник на ГДБОП Калин Литов. Случаят придоби известност след сигнал на гражданско..