Ваксините ли са единствения начин за спиране на увеличението на случаите на заболели от коклюш? Темата в програма "Точно днес" коментираме с д-р Аспарух Илиев, ръководител на лабораторията в Берн и експерт по безопасност на ваксините.
Д-р Илиев каза, че увеличението на случаите на коклюш е феномен, който наблюдаваме днес в цяла Европа.
"Има различни хипотези за това, но основната е, че има намаляване на ваксинациите в Европа, особен след и по време на Ковид-19, хората са уморени.", подчерта специалистът. По думите му има два типа ваксинации, едните са при децата, другите са при възрастните хора, като при тях се наблюдава, че не се правят редовно на всеки 10 години.
"Вероятно при увеличението на заболяването става дума и за резултат от изолациите след Ковид-19, има и динамика на заболяванията на всеки няколко години, което не знаем защо става точно така.", смята още д-р Аспарух Илиев. Според него ваксинацията срещу коклюш при бременни жени е абсолютно безопасна, защото това е една от най-добре изследваните ваксини.
Д-р Илиев каза, че когато става дума за ваксинация на бременни жени винаги има притеснения, но тук няма основания. При новородените също е разрешено да се постави ваксина, но първите 6 до 8 седмици са най-опасни за тях, затова трябва жените да поставят ваксини при бременност, допълни още д-р Илиев. Той припомни, че до 2010 година ваксината е клетъчна, и тя е била с убити бактерии, като след тази година ваксината е друг вид и дава малко по-малка защита.
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..