Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не очаквам сериозно увеличение на цената за тока

Снимка: БГНЕС

Не очаквам сериозно увеличение на цената на тока от 1 юли за битовите потребители. Това коментира Калоян Стайков, главен икономист в Института за енергиен мениджмънт, по повод излязлата информация, че токът ще поскъпне с 30%, тъй като АЕЦ – Козлодуй е подал заявление за увеличение на тарифите за бита с толкова.

Според него увеличението ще бъде символично и прогнозира, че ще е около 3-4%.

„Това, че АЕЦ – Козлодуй иска увеличение на цената, на която продава електрическата енергия за битовите потребители към НЕК не означава, че общият енергиен микс (този, който стига до потребителите) ще се увеличи с 30%.

АЕЦ – Козлодуй е една от няколкото централи, които предоставя съответната услуга“, обясни Стайков.

Той уточни, че това е заявление, с което КЕВР решава дали да се съобрази в цялост или да направи известни корекции. Подчерта още, че има допълнителни фактори, които оказват влияние върху цената, като един от тях е фонд „Сигурност за енергийната система“.

„Дефицитът на този фонд на стойност 432 млн. лв. е прогнозен. Прогнозата се прави на база настоящата ситуация. Настоящата ситуация няма да се запази до края на годината.

Видяхме, че цената на квотите, който наблюдавахме през февруари вече се доближават повече до прогнозните, т.е. тогава говорехме за цена на квотите около 55 евро, в момента цената на квотите е около 70 евро. Един от  тези фактори вече не е на дневен ред.

Другият проблем, свързан с този дефицит бяха разходите на фонда,  които ще бъдат коригирани с началото на новия ценови период и които по никакъв начин не мога да си представя да останат такива каквито са сега, защото разходите за топлофикационните дружества в момента са много високи на база много висока прогнозна цена на природния газ, която беше значително много по-ниска. Това означава, че тези разходи ще намалеят, защото новата прогноза ще бъде по-ниска. От друга страна, ще намалеят допълнително, защото ще се изземат свръх приходите, които тези дружества получават през настоящия ценови период.

Проблема с дефицитът на фонда е ясен от миналата година.  С решение на НС правителството е задължено да покрие този дефицит“, обясни Стайков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21