Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Заетостта е разпределена неравномерно в регионите

Пламен Ненов (вляво) и Атанас Пеканов.
Снимка: БГНЕС

По-таргетирани регионални политики за справяне с дисбалансите на регионите в България. Това е една от препоръките на изследването на Съвета за икономически анализи (СИА) "Мултипликаторите на работните места в България", изготвено от доц. Пламен Ненов, секретар на Съвета и Рада Павлова, младши сътрудник в него, което беше представено днес в Министерския съвет.

В повече от половината от общините в България заетостта е около или под 50 на сто, сочат данните на Агенцията по заетостта. Според доц. Пламен Ненов има потенциал за намаляване на неравенствата и за увеличаване на брутния вътрешен продукт (БВП) в страната чрез увеличение на икономическата активност, за което са необходими специфични регионално таргетирани политики. Те трябва да бъдат ефективни, тоест е нужна информация как местният пазар на труд реагира на промените на търсене на работна сила, отбелязва Ненов в изследването. 

„Мултиплициращият ефект се дължи на косвеното увеличение в заетостта поради лесни за разбиране причини. Когато един нов работещ в определена община започне работа, част от неговият доход той харчи на територията на общината – ходи на ресторанти, ползва различни услуги и това увеличава местното потребление. Оттам пък започва да се увеличава търсенето на работна сила в тези сектори и това допълнително увеличава броя работни места в общината“, обясни механизма на мултипликатора Ненов.

Според него коефициентът, който измерва мутлиплициращия ефект, отчита колко силно е местното потребление и играе положителна роля за увеличаването му. От друга страна ефектът, който играе отрицателна роля е, доколко напрегнат е пазарът на труда, т.е. колко е висока заетостта. 

Анализът открива и интересни, асиметрични ефекти, в зависимост от увеличението или намалението в търсенето на работна сила. За по-големите общини при увеличение в търсенето на работна сила мултипликаторите са по-високи. По-малките общини са силно уязвими от отрицателни шокове, каза Пламен Ненов. Интересен извод от изследването е, че има по-високи мултипликатори за общини с по-малка заетост, което се дължи на разликите в напрегнатостта на трудовия или жилищния пазар. Също така мултипликаторите са по-високи, където коефициентът на заетост е по-нисък, отчита още изследването.

"Ако пазарът на труда е доста напрегнат, когато се създаде едно ново работно място, то започва да се конкурира с вече съществуващите работни места в общината и обикновено се заема от вече работещ човек и тогава не се наблюдава толкова силен мултиплициращ ефект. Има тенденция, където мултипликаторите са по-високи за общини в области с по-ниска заетост и има по-малка конкуренция между фирмите за търсене на работна ръка. Въз основа на тези разлики, които наблюдаваме в мултипликаторите, правим препоръки за специфични политики за различни региони на страната, така че те да бъдат таргетирани за съответните нужди на всяка община и местен пазар на труд", коментира авторът на изследването. 

По думите му в България се наблюдава много интересна тенденция след голямата финансова криза през 2009, където инвестициите в продуктивен капитал са доста ниски, съотнесени към брутния вътрешен продукт. 

"В нашия годишен доклад на Съвета за икономически анализи, дискутираме това забавяне в инвестиционната активност, което трае вече 15 години. Най-вероятно тя е свързана донякъде и с тези териториални дисбаланси, при които инвестициите са по-високи в някои региони на страната, в сравнение с други. В тези региони, където се наблюдава по-ниска заетост, там се наблюдава по-голямото забавяне в инвестиционната активност. Така че със сигурност има връзка между нивото на инвестициите и търсенето на работна сила особено в регионален аспект", категоричен е доц. Ненов.  

Чуйте още в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Мехмед Юмер

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в политиката

Лидерският пост в ДПС се оказа най-горещият стол в българската политика и винаги е било така. Оттук нататък не можем да правим здравословни анализи, без да чуем почетния председател Ахмед Доган, за да получим по-ясна представа за случващото се в партията. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив журналистът от сайта Obzornews..

публикувано на 04.07.24 в 11:13

Партията ДПС в момента е инструмент за контрол на властта

Неуспехът на проектокабинета на Росен Желязков беше предизвестен още от самото начало, коментира в предаването "Точно днес" политологът Георги Проданов . По думите му, още когато ГЕРБ-СДС получиха мандата, лидерът им обяви, че ще търсят правителство на малцинството и то най-вероятно няма да мине. Вчера Бойко Борисов също го повтори няколко пъти,..

публикувано на 04.07.24 в 09:58

На Общо събрание Горнослав се обяви против кариерата

На общо събрание жителите на асеновградското село Горнослав се обявиха против изграждането на близката кариера.  На форума са присъствали близо 60 процента от жителите на селото, които единодушно се обявиха против кариерата, която отстои само на 500 метра от домовете им. Това съобщи в интервю за Радио Пловдив Миглена Георгиева, жител на..

публикувано на 04.07.24 в 07:57

Вероучение в училище е необходимо за духовното израстване

В програма "Точно днес" разговор з а посоките, по които поема служението на новия патриарх Даниил, също и за посещението на Вселенския патриарх Вартоломей и за знаците, които са важни за обединението на църквата ни. По темата говорим с адвокат  Александър Тодоров , богослов и магистър по теология, той е бил и преподавател в Богословския факултет на..

публикувано на 04.07.24 в 07:00

И пловдивски аптекари се включиха в протеста

Пловдивските фармацевти протестираха в продължение на два часа на работните си места. Така те се включиха в недоволството на колегите си от цялата страна срещу измененията на Наредба 4, предложени от здравното министерство и НЗОК.  Анелия Найденова, магистър фармацевт и управител на една от аптеките, които ппротестират, дефинира пред Радио Пловдив..

публикувано на 03.07.24 в 15:43