Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От благотворителността през различията и разбирането - "Точно днес"

На 21 май  почитаме паметта на двамата равноапостолни светци Константин и Елена.

Константин е най-значимият император в историята на християнството с огромна роля за неговото каноническо утвърждаване и налагане, който позволил християнството да се наложи като религия в пределите на Римската империя. За първи път в историята на християнството гоненията над християните били забранени. След като станал пълновластен владетел на цялата Римска империя, Свети Константин Велики преместил своята столица в град Константинопол, който по-късно става Цариград, а днес ние го знаем като Истанбул.

Майка му - царица Елена, отива на поклонение по местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Исус. Това събитие се смята за най-важното в историята на християнската църква и затова император Константин и майка му Елена са канонизирани за светци. Това е последният пролетен празник, чиято обредност вече подсеща за настъпващото лято.  В този ден се преплитат християнския празник, почитащ Свети Константин и Елена, и древните традиции на ходене по огъня за здраве.

"Точно днес" ще се пренесем в атмосферата на празника в един от най-старите пловдивски храмове - църквата "Св. св. Константин и Елена" в Стария град с репортажа на Даниела Добрева. 

Преди това започваме със зов за благотворителност в подкрепа на 22-годишния Георги Маринов, претърпял тежка катастрофа край Хисаря, в резултат на което момчето е парализирано от гърдите надолу.  Благотворителната кампания за събиране на средства за операция, която стартира миналия месец, продължава, а сред основните организатори на дарителската инициатива под надслов "Подкрепи Георги за успеха", е кметът на Марково Десислава Терзиева. Повече за очакванията от кампанията чуйте в гласове:  Десислава Терзиева - и Георги Маринов. 

Най-мащабното изследване на български език за последните 20 години по темата за остаряването ще бъде представено днес. Това е книгата на психиатъра д-р Владимир Симов, която разглежда промените в поведението с възрастта, някои специфични характерологични изменения, деликатни теми като любовта, търсенето на смисъл в последната фаза от живота и други важни проблеми.

Отличеният за изследванията си в областта на психиатрията с две мемждународни награди д-р Владимир Симов през последните 15 години работи последователно във Великобритания и във Франция. "Точно днес" ще го попитаме защо остаряванвето не трябва да бъде присъда и  да се приема като проклятие. "Успешното остаряване е реалност, която може да се превърне в златното време на нашия живот с осъзнато отношение и действия",казва авторът д-р Владимир Симов.

На книжния пазар се появи книгата на издателство "Жанет 45"  "Верно на оригиналот". Тя е нещо като личен дневник на Николай Бойков за македонската реалност от есените на 2020, 2021 и лятото на 2022 г. през очите на непосредствения наблюдател. За ключа към страниците на книгата, написани на български, но изпъстрени с македонски думи и изрази - интервю с писателя, поет, университетски преподавател и преводач от унгарски език Николай Бойков.

В рубриката "Евранет +" Ангелина Пискова разговаря с основателя на Института за пазарна икономика и преподавател в Софийския университет "Климент Охридски" Красен Станчев за одобрения от министрите на икономиката и финансите на ЕС план за Украйна, в който са определени действията за възстановяването, реконструкцията и модернизацията на страната по пътя й към ЕС през следващите 4 години.

А в "Добро утро, Ден"  чуйте втората част от разговора на Яница Марова с поетесата Елена Диварова, която гостува в рубриката тази седмица.

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Точно днес" между Близкия Изток, планината и литературата

Четвъртък сутрин тръгваме по стъпките на хората с двигателни проблеми. Тези, които често прекарват ежедневието си между четири стени. Доброволци помагат  на изцяло неподвижни или трудноподвижни хора да изкачват планини, да достигат до различни труднодостъпни за тях кътчета в България. За мисия достъпни природни забележителности говорим с Гергана..

публикувано на 02.10.24 в 16:56

"Ден след ден" на 2 октомври

Продължавайте предположенията и дискусиите около това как театралните и музикални състави могат да се окажат в центъра на значимата финансова измама. Към днешна дата е в сила констатацията на службата на министъра на културата Найден Тодоров, че правомощията на директорите на театрите са много големи, както и заканата му ,че в тази ситуация ще действа..

публикувано на 02.10.24 в 14:10

Дивата природа на фокус днес във "Вход свободен"

В сряда Ви очакваме в уреченото време и уреченият час, за да споделим заедно един различен следобед :))))  Наш гост ще бъде Атанас Грозданов, гл.ас. и фотограф по душа, който със сигурност ще ни покаже чудния свят на дивата природа от един друг ъгъл и през погледа на неговия обектив. Поводът да го поканим е предстоящата му изложба на 4 октомври (петък)..

публикувано на 02.10.24 в 09:30

"Точно днес" от минало към бъдеще

Сряда утро допълваме още факти за важните открития по нашите земи, от траки през римляни до средните векове. Отправяме се към новата зала "Археология" на Регионалния исторически музей - Пазарджик. Говорим с директора Борис Хаджийски за реновираната площ, за продължаващите разкопки на селищна могила Юнаците и стигаме до новите проекти, които от музея..

публикувано на 01.10.24 в 15:52

Театри в криминалната хроника „Ден след ден“

Белезници вместо диригентска палка или как театри точат фонд "Работна заплата" - това ще коментираме в предаването "Ден след ден" в Деня на музиката. Или както тъжно се пошегува министърът на културата Найден Тодоров за първи път диригент да влезе в новините! Престъпна схема за източване на фонд „Работна заплата“ в Музикално-филхармоничния..

публикувано на 01.10.24 в 14:39