Най-мащабното изследване на български език за последните 20 години по темата за остаряването ще бъде представено днес. Това е книгата на психиатъра д-р Владимир Симов "Остаряването. Психологични, психиатрични и нервнокогнитивни аспекти", която разглежда промените в поведението с възрастта, някои специфични характерологични изменения, деликатни теми като любовта, търсенето на смисъл в последната фаза от живота и други важни проблеми. Книгата разглежда реални случаи от практиката на д-р Симов и дава надежда, че ако подходим разумно, остаряването може да се превърне в златното време на нашия живот.
Д-р Владимир Симов завършва медицина, след което специализира психиатрия и психотерапия. Работи в различни психиатрични структури и клиники в София. Сертифициран психотерапевт по диалектична бихевиорална терапия, терапия на схемите и хипнотерапия.
Бил е заместник-председател на "Българско общество по аналитична психология на К.Г.Юнг". За изследванията си в областта на психиатрията е отличен с две международни награди.
През последните 15 години работи в чужбина - първоначално във Великобритания, където съчетава работата си като психиатър с преподавателска дейност, а днес живее и работи във Франция.
Наред с медицинското си образование Владимир Симов завършва театрална режисура в НАТФИЗ "Кр. Сарафов", а по-късно специализира оперна режисура.
Автор е на романа "Мъж и Жена сътвори го", на есеистичната книга "Пространства на мълчанието" и сборника с разкази "Непокорни пеперуди".
Пред Радио Пловдив той подчерта, че през последните 3-4 десетилетия митът за остаряващия човек, като човек, който постепенно се инфантилизира или преживява "безпомощно детство", се е срутил напълно под натиска на демографските показатели и различни социално-икономически фактори.
"В днешно време популацията на възрастните хора става все по-многобройна и те започват да играят важна роля в социалния живот на обществото. Главно политиците и търговците, които по-рано фокусираха своето внимание към по-младите и средното поколение, сега намериха невероятно ниша, за да продават продукти за продължаване на живота, за поддържане на по-добро здраве, за прекарване на свободното време и изведнъж старите хора се превърнаха в изключително интересна икономическа и социална ниша за цялото общество".
Създадената в началото на века концепция, изразяваща се в негативно отношение към различни групи, които са по възрастни и зад която стои идеята, че старостта е хронично протичаща болест, е опровергана с времето.
"Стериотипите за възрастния човек, който оглупява, забравя, губи се, не са верни и не може да бъде доказан. Удължената продължителност на живота през последните 20 години е нараснала от 63 години - на 75 средно в световен мащаб и това дава възможност на застаряващите хора да имат по-удължен живот".
Д-р Симов подчерта, че "удълженото остаряване" е определение на качеството на остаряването и се състои в отговор на въпроса как да се удължат годините на активно функциониране в контекста на увеличената продължителност на човешкия живот. Аспектите са различни - социални,психиологически, физиологически.
"Ако хората се хранят правилно, имат постоянно движение, участват в различни занимания в групи, това носи емоционален заряд и дава успешно и удължено остаряване".
Хората с т.н. висок когнитивен резерв, които са се занимавали цял живот с четене, интелектуален труд, различни активности и са превключвали от едно - на друго поле, запазват своя когнитивен капацитет до дълбока старост и това им дава възможност активно да участват в живота на обществото и семейството, всичко опира до ценностната система, подчерта още д-р Владимир Симов.
Цялото интервю - звуковия файл:
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..