За ситуацията в Близкия изток след смъртта на иранския президент Ибраим Раиси и издадената заповед за ареста на лидерите на Израел и Хамас – интервю с професор Владимир Чуков.
Арабистът подчерта, че всякакви хипотези бяха лансирани след смъртта на иранския президент Ибраим Раиси.
„Много, много въпроси бяха зададени в социалните мрежи, всякакви хипотези бяха лансирани. Но лично аз се съмнявам, че официалното следствие, което бе решено да бъде направено, ще стигне до някакво заключение, което да потвърди едва ли не, че всичко е плод на някъв заговор. Дори да има нещо подобно, дори да има някакви такива обстоятелства, виждаме, че в тази част на света няма да си го позволят. Виждаме, че Иран е зает с погребението на Ибраим Раиси, и с другите висши държавници. По-скоро идеята е да бъдат сплотени хората, които подкрепят режима, отколкото да се вкарват някакви разногласия, да се избиват клинове“, заяви професор Владимир Чуков.
Той коментира и решението на Международния наказателен съд за поисканите арести на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, министъра на отбраната Йоав Галант, както и на трима лидери на "Хамас".
„Вчера, Карим Хан, главният прокурор на Международния наказателен съд, предяви претенции, предяви обвинения спрямо тези пет лица. Но той ще изчака решението на съдиите, което е някъде около три седмици. Предполагам, че то ще бъде удовлетворено. Това не е нещо изненадващи. Не само Макрон, но и демократите в САЩ са разцепени“, коментира още Владимир Чуков.
Той прогнозира, че петимата, за които се иска арест, най-вероятно ще избягват държавите, които са подписали така наречения римски статут.
Арабистът подчерта, че в момента в Израел е силно разцепено, силно поляризирано общественото мнение, по отношение на Бенямин Нетаняху.
„Този политик е политик с 9 живота. Последните социологически изследвания, буквално от преди три-четири дни, вече му дават преднина“, каза още Чуков.
Цялото интервю с професор Владимир Чуков можете да чуете в звуковия файл.
И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..
Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..
На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с Мурад Назимов , 6 курс..