Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Идеята в Иран е да се сплотят подкрепящите режима

За ситуацията в Близкия изток след смъртта на иранския президент Ибраим  Раиси и издадената заповед за ареста на лидерите на Израел и Хамас – интервю с професор Владимир Чуков.

Арабистът подчерта, че всякакви хипотези бяха лансирани след смъртта на иранския президент Ибраим Раиси.

„Много, много въпроси бяха зададени в социалните мрежи, всякакви хипотези бяха лансирани. Но лично аз се съмнявам, че официалното следствие, което бе решено да бъде направено, ще стигне до някакво заключение, което да потвърди едва ли не, че всичко е плод на някъв заговор. Дори да има нещо подобно, дори да има някакви такива обстоятелства, виждаме, че в тази част на света няма да си го позволят. Виждаме, че Иран е зает с погребението на Ибраим Раиси, и с другите висши държавници. По-скоро идеята е да бъдат сплотени хората, които подкрепят режима, отколкото да се вкарват някакви разногласия, да се избиват клинове“, заяви професор Владимир Чуков.

Той коментира и решението на Международния наказателен съд за поисканите арести на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, министъра на отбраната Йоав Галант, както и на трима лидери на "Хамас".

„Вчера, Карим Хан, главният прокурор на Международния наказателен съд, предяви претенции, предяви обвинения спрямо тези пет лица. Но той ще изчака решението на съдиите, което е някъде около три седмици. Предполагам, че то ще бъде удовлетворено. Това не е нещо изненадващи. Не само Макрон, но и демократите в САЩ са разцепени“, коментира още Владимир Чуков.

Той прогнозира, че петимата, за които се иска арест, най-вероятно ще избягват държавите, които са подписали така наречения римски статут.

Арабистът подчерта, че в момента в Израел е силно разцепено, силно поляризирано общественото мнение, по отношение на Бенямин Нетаняху.

„Този политик е политик с 9 живота. Последните социологически изследвания, буквално от преди три-четири дни, вече му дават преднина“, каза още Чуков.

Цялото интервю с професор Владимир Чуков можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ниски добиви при зърнените култури заради сушата

Ниски са добивите при зърнените култури в България заради сушата. Лоша и слаба е била годината и в Пловдивския регион при слънчогледа и маслодайните култури. Това заяви Людмил Работов, председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдивско и член на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Той обясни, че в Пловдивско добивите при..

публикувано на 30.09.24 в 16:07
Д-р Димитър Казаков, координатор по донорство в УМБАЛ „Свети Георги“

Успешни са първите за годината донорства от УМБАЛ "Св. Георги"

Първите за годината - две донорски ситуации бяха реализирани този уикенд в УМБАЛ „Свети Гeорги“ в Пловдив. За 24 часа –двама пациенти в мозъчна смърт дадоха шанс за живот на седем души у нас и в чужбина.  Органите отпътуваха със самолети от летище Пловдив за Унгария и Германия, а във Военно медицинска академия - София и в УМБАЛ..

публикувано на 30.09.24 в 14:44

Решават утре ще има ли рейсове до Труд и Войводиново

Проблемът с транспорта между селата Труд и Войводиново от община „Марица“  и Пловдив ще бъде обсъден на среща в областна администрация утре. Това съобщи в интервю за радио Пловдив кметът на „Марица“ Димитър Иванов. Целта е да се постигне споразумение градските линии с номера 1 и 15 да стигат до двете села, обясни той.  "Утре се събираме при..

публикувано на 30.09.24 в 13:52

Ранното откриване на херниите е важно за успешното им лечение

Хирурзите от общинската болница „Св. Пантелеймон в Пловдив“ в продължение на цял месец ще извършват безплатни прегледи на пациенти със съмнения за различните видове хернии. Това съобщи в програма "Точно днес"  д-р Емил Райчинов от болницата. Той припомни, че заболяваванията от херния на предната коремна стена е най-честото заболяне в..

публикувано на 30.09.24 в 11:15

Младите хора не са политически апатични

Младите хора не са политически апатични. Според проучване на предишните парламентарни избори са гласували 45% от младежите в България. Това е доста повече от средното ниво на гласуване, което означава, че има надежда идващото поколение да е граждански и политически активно. Това коментира Александра Гайтанджиева от "Лигата на младите..

публикувано на 30.09.24 в 10:43