Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връчват наградите "Пловдив" за принос в изкуството и културата

| обновено на 22.05.24 в 06:55

Церемонията е от 18,30 ч. в Драматичния театър. Призът се връчва в 12 категории в различни сфери на културата и изкуството. 

Традиционно престижното отличие се връчва в навечерието на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. 

Началото е поставено през далечната 1969 година. От 2019 година кметът на града връчва и една специална награда „Пловдив“ за изключителни постижения и цялостен принос в областта на културата. 

Победителите получават статуетка, диплом и парична премия. Статуетката изобразява трон с размери 30 x 20 x 20 см, изработен от бронз. Дело е на големия български скулптор и пловдивчанин Димчо Павлов. 

Церемонията по връчването на високите отличия традиционно се излъчва директно по БНТ-2. 

Тържествената церемония тази вечер ще бъде последвана от Бал на творците в двора на театъра.

Ето и номинираните в някои от категориите:

В раздел „Литература“ приза си оспорват Ина Иванова за сборника с разкази „И винаги любовта“, Антон Баев за романа „Мария от Охрид“ и Тодор Костадинов за сборника „Разкази против забрава. Анти-некролози“.

В сферата на „Изобразителното изкуство“ конкуренти са художниците Костадин Отонов и Николай Няголов.

В категорията „Журналистика“ са номинирани Станимир Симеонов, Цветана Тончева и сайтът „Lostinplovdiv“.

В областта на „Театъра“ са номинирани Патриция Пъндева, Константин Еленков и Кукленият театър.

За „Художествен превод“ наградата си оспорват Цветомира Цонева за превода на лебретото на „Семейство Адамс“ и Здравка Петрова за превода на книгата на Даниил Хармс „Нова анатомия. Събрани разкази“.

В раздела „Аудио-визуелни изкуства и фотография“ без конкуренция е Петя Ангелова за документалния си филм „Ромео и Жулиета под тепетата“.

В сферата на „Музиката“ са номинирани Държавна опера-Пловдив за „Оперната гала“ по случай 70 години Опера Пловдив, Музикалното училище за тържествения концерт „Пловдив – звезди на музиката“ и певецът Красимир Ангелов за концерта си „Български свят“ на Античния театър.

По публикацията работи: Антоанета Петричанска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Алтер его" - разговор с Божана Апостолова

Интервю с Божана Апостолова ще излъчим в "Алтер его" тази седмица. Разговорът е по повод 24-ти май - празникът на славянската писменост и култура. Ще звучат някои от най-емблематичните стихове на голямата българска поетеса. Това е първата част от разговора с Петър Краевски, втората част очаквайте седмица по-късно. Божана Апостолова е основател на..

обновено на 24.05.25 в 16:22

Професор Валери Стефанов гостува в "Срещи" на 24 май

В утрото на 24 май "Срещи"- те припомнят, че датата 24 май е преклонение пред словото, сътворението на буквите, вярата в духовното, в ъзскресение на общността. Но и питат и как така от хора, зазиждали ръкописи в темелите на църквите за здравина някога, днес стигнахме до свят от желязо? Стари омрази са влезли в съюз с новите технологии?!..

обновено на 24.05.25 в 11:04

Великите европейци Тициан

„Слънцето сред малките звезди” – с този израз на флорентинеца Данте” наричат във Венеция своя велик художник Тициан. Казват му също „божественият”. Той преживява цял ренесансов век, вижда всичко, но времето не му стига и да нарисува всичко. Да, жаждата на Тициан за рисуване е огромна – както и жаждата му за живот. Той неслучайно е смятан за..

публикувано на 23.05.25 в 16:29

НБ "Иван Вазов" съхранява стари и ценни ръкописи

Тази година се навършват 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, дело на светите братя Кирил и Методий. По този повод 2025 г. е обявена за Година на глаголицата, отбелязвайки значимостта на това културно постижение за славянския свят и европейската цивилизация. Нашите книжовни хранилища за съжаление не притежават..

обновено на 23.05.25 в 08:15

Аграрният университет празнува 24 май

Днес в парка на Аграрния университет – Пловдив ще бъде отбелязан 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост; Надсловът на празника е „Аграрен университет – Букет от националности;  Очарованието на растенията.“ През настоящата година вузът съчетава празника на българската книжовност с вече традиционната..

публикувано на 23.05.25 в 05:51