Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приемът в професионалните училища се разминава с пазара


Почти половината ученици в професионалните училища няма да работят това, за което са учили. Това е един от изводите в изследване на Института за пазарна икономика.

"Получава се така, защото ние виждаме раздут прием в едни по-остарели специалности. Освен това, напоследък се раздува приемът в специалности, свързани със сектора на информационните технологии. Заетите в този сектор обаче, не са много-те са под 2% в момента в България", смята авторката на изследването Зорница Славова.

Тя прави уговорката, че все пак има шанс, когато учениците завършат след 5 години, секторът да продължи да расте, въпреки че в момента ръстът му се забавя.

Такова раздуване на приема, според изследването, има и в области, които са далече от IT технологиите.

Смолян, според Зорница Славова, е една от областите с най-много учащи в областта на IT индустрията.

"Много програмисти, въпреки че в самата област няма такава заетост. Тоест, когато завършат, те или трябва да търсят работа в съвсем друга сфера, или пък да захранват области, в които този сектор е добре развит", добави Зорница Славова. В Пловдив пък, по думите и, има недостатъчно спрямо местната заетост.

Изследователите проучват и намеренията на работодателите за кадрите, които ще са им необходими в следващите 5 години.

" За 15 от 20-те специалности, които най-много ще се търсят през следващата година, в момента няма обучаващи се ученици или пък са много малко", даде пример за лошо планиране Зорница Славова. Тук спадат шофьори за автомобили за обществен превоз, шлосери, заварчици и шивачки.

Едва 8% от учениците в момента са заети в дуална форма на обучение, където обучаващите се практикуват директно при работодателя, а значителна част от професионалните училища нямат възможност да поддържат адекватна база за практическо обучение-особено в сектори, където технологиите много бързо се обновяват. Това, според Зорница Славова, обяснява донякъде този дисбаланс.

По публикацията работи: Емил Костов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивските седмокласници с по-добри резултати по математика тази година

По математика резултатите на седмокласниците са най-високите спрямо предишните пет години и ни отреждат 5-то място в класацията, което е с една позиция нагоре, съобщи Иванка Киркова, началник на РУО Пловдив. Тя допълни, че по БЕЛ регион Пловдив отстъпва с две позиции в класацията и е на 8-мо място спрямо предходната година. Тази година учениците..

обновено на 02.07.24 в 12:27

В ДПС има самоуправство, авторитаризъм, заплахи и страх

С декларации в подкрепа на депутата от ДПС Рамадан Аталай, от когото областният съвет на партията в Пловдив свали доверието си заради незадоволителните резултати от изборите, излязоха местните организации в Асеновград, Кричим, Куклен и Първомай. Във фейсбук групата "Аз подкрепям Ахмед Доган" декларации с искане за намесата на почетния председател..

публикувано на 02.07.24 в 11:50

Продължете образованието си в ПГВАД „Христо Ботев“ - Пловдив

ПГВАД „Христо Ботев“ - Пловдив, обявява прием за учебната 2024/2025г. Гимназията има водеща роля в професионалното обучение и успешно внедрява дуалната система на обучение.Училището получава международно признание, като съчетава умело занаята и творчеството, съхранява традицията и приема новостите. Целите, които се поставят - да се..

публикувано на 02.07.24 в 11:48
Любомир Стефанов

Кабинет с премиер Росен Желязков е амбициозна заявка

Като свръхамбициозна заявка определи политологът Любомир Стефанов проектокабинета с премиер Росен Желязков предвид ситуацията, при която ще им правителство на малцинството. В програма "Точно днес" на Радио Пловдив той посочи, че на този етап няма опит с работеща коалиционна  и политическа култура и тази заявка е твърде оптимистична.  "Но пък кой..

публикувано на 02.07.24 в 10:24
Ддоц. Екатерина Дамянова

Изборът на новия патриарх е изненадващ

Изборът на новия български патриарх Даниил беше изненада, защото хората в църковните следи и обществеността имаха нагласата, очакванията, убедеността, че фаворитите за този пост са други. Това може да породи много реакции, които вече виждаме, коментира в програма "Точно днес" богословът доц. д-р Екатерина Дамянова от  Богословския факултет на СУ..

публикувано на 01.07.24 в 11:14