Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Удивителни за всички епохи са постиженията на Кирил и Методий

Да създадеш графична система за език, който съществува само говорим, е изключително сложна филологическа задача, с която се заемат и справят Кирил и Методий. От друга страна в 9-ти век защитата на правото на славяните да общуват с Бога на своя език е нещо удивително, каза в предаването "Точно днес" професорът медиевист Мария Шнитер. 

"Ако се замислим, със същите опити да се защити говоримия език в църквата, започва немската Реформация в средата на 15- ти век, а до средата на 20-ти век всички католици по света говорят на Бога единствено на латински език, който повечето от тях не разбират. В този смисъл сме изпреварил западния свят с няколко столетия"

Проф. Шнитер акцентира върху успешния дипломатически опит на Кирил и Методий да намерят път за трета християнска цивилизация в Европа с препратка към дефицита на умения за разрешаване на заливащите ни конфликти в нашето съвремие. Всеотдайност, усърдие, търпение, дързост са качествата, които водят двамата братя - първоучители и техните последователи. 

Не случайно Княз Борис Покръстител е един от малкото канонизирани български владетели, заради неговата надареност да провиди в бъдещето, поставяйки културата като темел на държавността. Когато поставим културата за начало, тогава пътят може да баде извървян много по- успешно, дори, когато държавата формално не съществува, но я има като държава на духа.

И днес България има нужда от такъв темел, върху който да гради, а той се отплаща най- достойно, защото малко подкрепа за културата дава големи резултати, каза още проф. Шнитер.

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма да има проблем с техниката за онлайн обучението

Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..

публикувано на 24.01.25 в 14:42

Правна комисия в ОбС отряза две предложения на кмета

Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..

публикувано на 24.01.25 в 14:30
Д-р Костадин Костадинов

Мръсният въздух води и до сърдечно съдови увреждания

Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов ,  преподавател в Медицински..

публикувано на 24.01.25 в 11:05

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 24.01.25 в 10:40

Планетариумът в Смолян представя нова "Небесна разходка"

На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..

публикувано на 24.01.25 в 10:17