Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младежкият фестивал „Кръстопът“ с осмо издание в Пловдив

| обновено на 26.05.24 в 12:26 | Интервю
4
Снимка: Личен архив

Осмият международен младежки фестивал "Кръстопът", който се организира от АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" Пловдив, започва в сряда на 29-и май с концерта „Таланти“, от 18 часа в Концертна зала АМТИИ. Той е с участието на талантливи деца от Казанлък, от читалище „Възродена искра“ 2000 и школа „Вълшебни струни“. Те ще представят богата програма от композитори, утвърдени китаристи като Фердинандо Карули, Фернандо Сор, Исак Албенис и други, както и по-разнообразни композиции от автори като Енио Мориконе.

Тази година, фестивалът е със съдействието на арт галерия „Константин“, Франция, асоциация за културен обмен и сдружение „Китара – Пловдив“.

„Много съм щастлива, че успяхме отново да подготвим една много разнообразна програма, която да представя различните направления, които Академията, като висше училище по изкуствата има в своята дейност. А, това са именно образователната, художественотворческата и научноизследователската дейност“, казва проф. д-р Стела Динкова, преподавател по китара в АМТИИ.

Фестивалът продължава на 8-ми юни, с концерт на клавирно дуо “Русалка”, с концерта „Балетни импресии“, от 18.00 часа в Балабановата къща, в Стария град. Клавирно дуо, за четири ръце, „Русалка“ е създадено в Женева, Швейцария, през 2014 година, от Клементин Дюбос и Жулиет Аридон Косиолек. През 2023 година стават носители на първа награда от IV международен конкурс за камерна музика „La Follia Nuova“. Десет години след създаването си, клавирното дуо от Франция, продължава да радва почитателите на класическата музика на различни европейски и азиатски сцени, и фестивали. На концерта в Пловдив те ще представят комбинирана програма от балетна музика, от френски и руски автори – Дебюси, Мусоргски, Стравински и други.

На 28-и септември, от 12.30 часа, в зала „Иван Спасов“, доц. д-р Явор Генов от БАН, ще изнесе лекция на тема „Музикалната орнаментика през Ренесанса и Барока“. След лекцията, от 14.30 часа, доц. д-р Явор Генов ще води майсторски клас, за барокова музика, за студентите от АМТИИ.

„Това е един млад човек, който освен, че се занимава активно с научноизследователската дейност, на различни полета, е и много добър изпълнител на старинна музика. Предполагам, че не е толкова известно, но семейството на струнните, старинни, подобни на китарата инструменти е много голямо. Всъщност, това младо момче владее тези старинни иструменти, непрекъснато пътува в чужбина и участва в постановки от барокови композитори. Също така, той често работи с изтъкнати имена като Ема Кирби, Соня Йончева и други“, разказва проф. Динкова, гост в предаването „Вход свободен“.

Чуйте още, в прикачения файл.


По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В "Срещите" разговор за кенсъл културата

За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава?  А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.

публикувано на 22.11.24 в 10:23

Венета Нейнска поставя начало на европейско турне в Пловдив

Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне  „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив.  Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер,  Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..

публикувано на 22.11.24 в 07:58

Книга за идеите на Ататюрк гостува в Пловдив

В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество.  Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..

публикувано на 22.11.24 в 06:58

Три дни "Дефиле на младото вино" в Стария град на Пловдив

С Дионисиево шествие в Пловдив ще бъде открит фестивалът „Дефиле на младото вино“, който ще продължи до неделя. Участниците в 16-то издание на фестивала са 65 , сред тях са най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми тази година са 5, а винопроизводителите са рекорден брой – 51 .  За тях и за посетителите широко отварят врати 18..

обновено на 22.11.24 в 06:37

Благотворителен търг с творби от фонда на Дружеството на пловдивските художници

Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20.   Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..

публикувано на 22.11.24 в 06:37