Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва засилен контрол при въвеждането на еврото у нас

В столицата се провежда конференция на тема "Въвеждане на еврото - рискове и предизвикателства. Опитът на Хърватия", която се организира от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) заедно с Българо-хърватския бизнес клуб. 

"Целта на конференцията е да се сподели опитът на Хърватия при въвеждането на еврото у нас. Ще има участие на хърватски и на български бизнес институции на високо равнище, като от хърватска страна ще има представители на тяхната народна банка, на Агенцията за приходи, както и наши представители на малки и средни предприятия", обясни икономическият анализатор и главен експерт в Българската търговско-промишлена палата Боряна Абаджиева.

Тя посочи, че за да въведем еврото у нас, на първо време трябва да проведе сериозна и задълбочена комуникационна кампания и към бизнеса, и към хората, за да се намалят опасенията. Това предлагат от хърватска страна, като добавят, че при тях е имало стриктен контрол при етикетирането на цените в магазините. Това е помогнало да се намали спекулирането с цените и усещането за инфлация на гражданите. 

"Анализът на Загреб и на останалите държави, които са въвели еврото, винаги притесненията са върху инфлацията и вдигането на цените", допълни Боряна Абаджиева.

Тя подчерта, че инфлацията у нас напоследък е на стабилни нива, но политическата несигурност играе лоша шега. 

Според анкета на БТПП рисковете пред България при въвеждането на еврото са повишаване на цените на суровините и стоките, както и разходите за работна ръка. "Контролът трябва да е по-стриктен, за да се избегнат рисковете", посочи анализаторът.

По повод статистическите данни, че в България вече работната сила е под 3 милиона души, Боряна Абаджиева коментира възможността да внасяме работници от Индия. 

"България наистина има все по-голяма нужда от квалифицирани работна ръка във всички сектори. Възможно е да сключим споразумение с Индия за това, все пак тя разполага с 1/5 от работната сила в света. Бизнесът е доволен от работниците, които и сега се внасят от чужбина", каза икономическият анализатор.

Цялото интервю на Антония Попова с Боряна Абаджиева от БТПП е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54