Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Погребението на Фердинанд у нас е исторически справедливо

| обновено на 28.05.24 в 16:54

Напълно закономерно, въпреки известното закъснение, е връщането на тленните останки на цар Фердинанд в България. Така смята историкът от ПУ „Паисий Хилендарски“ доц. Тодор Радев.

Той коментира нееднозначните оценките за неговото управление, свързано със абдикацията му след трите национални катастрофи. Но те, казва историкът, са предшествени с едно сполучливо управление в културно и сторапнско отношение, включително и обявавяването на Независимостта.

До 1913 Фердинанд е успешен монарх, това е дори семпло казано. По времето на Фердинанд се култивират политическите партии и неговото време много прилича на нашето време с противопоставянето, ожесточението, отклоняването на сдържавнит пари за частни нужди... и всяка смяна на управлението по негово време е било справедливо. По Конституция той е имал право да уволнява правителството, но никога не го е правил.

Доц Радев напомни още, че за националните катастрофи има вина целият политичеки елит на страната. Седем от 10- тте традиционни политически партии се изреждат във властта в рамките на войните за национално обединение, които губим. Те също имат своята вина.

Но като държавен глава, той си е понесъл отговорността и след намека на Антантата абдикира.

Към другите мотиви за връщането му в България, историкът допълни и  моралният ангажимент на неговия внук Симеон Сакскобургготски, който изпълнява един морален родов дълг, невъзможен дари по времето на баща му. Борис Трети дори не му позволява да посети България заради политическата обстановка тук.

Трябва да се научим да пазим традициите на държавността и в този смисъл връщането му тук, по неговата воля, е справедливо. Самият той  е позволил Батемберг да бъде погребан в София, именно воден от държавническото си мислене.

Цялото интервю с доц. Тодор Радев е в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Няма да има проблем с техниката за онлайн обучението

Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..

публикувано на 24.01.25 в 14:42

Правна комисия в ОбС отряза две предложения на кмета

Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..

публикувано на 24.01.25 в 14:30
Д-р Костадин Костадинов

Мръсният въздух води и до сърдечно съдови увреждания

Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов ,  преподавател в Медицински..

публикувано на 24.01.25 в 11:05

И на 90 години БНР остава модерна медия

Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70.  "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..

обновено на 24.01.25 в 10:40

Планетариумът в Смолян представя нова "Небесна разходка"

На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..

публикувано на 24.01.25 в 10:17