Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Погребението на Фердинанд у нас е исторически справедливо

| обновено на 28.05.24 в 16:54

Напълно закономерно, въпреки известното закъснение, е връщането на тленните останки на цар Фердинанд в България. Така смята историкът от ПУ „Паисий Хилендарски“ доц. Тодор Радев.

Той коментира нееднозначните оценките за неговото управление, свързано със абдикацията му след трите национални катастрофи. Но те, казва историкът, са предшествени с едно сполучливо управление в културно и сторапнско отношение, включително и обявавяването на Независимостта.

До 1913 Фердинанд е успешен монарх, това е дори семпло казано. По времето на Фердинанд се култивират политическите партии и неговото време много прилича на нашето време с противопоставянето, ожесточението, отклоняването на сдържавнит пари за частни нужди... и всяка смяна на управлението по негово време е било справедливо. По Конституция той е имал право да уволнява правителството, но никога не го е правил.

Доц Радев напомни още, че за националните катастрофи има вина целият политичеки елит на страната. Седем от 10- тте традиционни политически партии се изреждат във властта в рамките на войните за национално обединение, които губим. Те също имат своята вина.

Но като държавен глава, той си е понесъл отговорността и след намека на Антантата абдикира.

Към другите мотиви за връщането му в България, историкът допълни и  моралният ангажимент на неговия внук Симеон Сакскобургготски, който изпълнява един морален родов дълг, невъзможен дари по времето на баща му. Борис Трети дори не му позволява да посети България заради политическата обстановка тук.

Трябва да се научим да пазим традициите на държавността и в този смисъл връщането му тук, по неговата воля, е справедливо. Самият той  е позволил Батемберг да бъде погребан в София, именно воден от държавническото си мислене.

Цялото интервю с доц. Тодор Радев е в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Лоша миризма заради липсваща канализация тормози хората в Брезово

Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма.  Според Добревски преди..

обновено на 16.07.25 в 19:22

ВиК бори сушата в Брестовица... с мониторинг

Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..

публикувано на 16.07.25 в 16:19
Георги Киряков

Протестите срещу прокурорския произвол са за правова държава

Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков.  Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..

публикувано на 16.07.25 в 10:29

2700 заявления за помощ за отопление са подадени в Пловдив

Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...

публикувано на 16.07.25 в 09:08

Таксите за платено висше образование ще се намалят до 40%

Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите.  Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..

публикувано на 16.07.25 в 08:59