Търпението е изчерпано. Подбалканският път и проходът „Троян – Кърнаре“ са затворени предупредително за един час. Пътната блокада е организирана от кметовете на Карлово и селата, пострадали от бедствието през септември 2022 г. – Богдан, Каравелово, Слатина, Розино, и Христо Даново. Те настояват държавата да отпусне 38 милиона лева за възстановяване на разрушените от бедствието мостове, улици и дерета в Карловско. Ако до 12 юни Междуведомствената комисия не се събере и не реши да бъдат отпуснати тези средства, кметовете са категорични, че протестът става безсрочен.
Днешния протест ще проследим на място с помощта на нашия репортер Иванка Петкова.
Ще говорим и за друг протест, но в Пловдив, където родители и бивши възпитаници на ОУ „Петър Берон“ се обявиха в защита на дисциплинарно уволнен учител по физическо, обвинен за блудство с ученички. Неговите защитници са категорични, че обвинението към него е несправедливо и изфабрикувано, за да бъде овакантено мястото му за човек на директора. За казуса и гледните точки по него е репортажът на Даниела Добрева.
И още:
Кога ще ни стигнат европейците, за които Съветът на Европа реши до 2030 година 40% от енергийния микс да е от възобновяеми източници? В България, в Рила, от половин век зелена енергия се произвежда от най-мощната на Балканите водна каскада "Белмекен-Сестримо-Момина клисура". Нейната мощност е сходна с тази на един ядрен реактор. За гигантската „зелена батерия“ на страната ни и огромния потенциал, който имат водните централи у нас ще говорим с д-р инж. Иван Желязков, който има дългогодишен управленски опит в енергетиката - член е на Съвета на директорите на „Централна енергоремонтна база“, бил е заместник-председател на Съвета на директорите на Националната електрическа компания.
Поглед към историята:
Какво символизира връщането на тленните останки на Цар Фердинанд в България? Приехме ли ние, българите, своята история и какви поуки се взехме от нея? За Фердинанд като една от най-противоречивите фигури в съвременната ни история, за плюсовете и минусите в неговото управление и за спекулациите, митовете и легендите за него ще говорим с проф. Даниел Вачков, директор на Института за исторически изследвания към БАН.
В слънчево-дъждвната сряда - 29 май, слушайте програма "Ден след ден" на Радио Пловдив. Започваме след новините в 15 и сме заедно до 17 часа.Точно днес на 26 февруари за въздуха, който се налага да дишаме в Пловдив, за бюджета на държавата говорим в програмата до 09:30 часа. Със заместник-председателя на общинския съвет Добромира Костова от ПП-ДБ ще коментираме мерките за справяне с проблема на мръсния въздух в Пловдив. По закон среднодневната норма не трябва да превишава 50..
На една ръка разстояние от еврото и от примирие за Украйна – така ще звучат два от разговорите в предаването „Ден след ден“ на 25-ти февруари. България е изпратила искане за конвергентнни доклади до ЕК и ЕЦБ за готовността на страната да приеме еврото от началото на следващата година. Техният отговор се очаква през юни. А ще стигнат ли..
В очакване на Баба Марта... Няколко пловдивски читалища ще зарадват пловдивчани с истински празник на мартениците, на 1-и март, събота. Петя Маринова, секретар на читалище „Проф. Кирил Дженев-2018“ в Пловдив, разказва за инициативата. Ивайла Тодорова открива своята изложба „Палитрата на безкрайността“, в Elysium Plovdiv, отново на първи..
Политика като театър, политика като реалност. Нивото, което показват част от политиците в България не е лицеприятно. В същото време – точно те са изпратени в НС за да решават съдбата на страната. За всичко това ще говорим в 25-то утро на февруари, ето какво ще чуете във времето до 9.30 часа: Ще стане ли България част от еврозоната от 1..
Между напрежението и мира се движим в следобедната програма на 24 февруари. Как можем да тълкуваме вандалските прояви при протеста на "Възраждане" в София и щурмът в столицата и очакваното в следващите дни продължение на подобни изблици на агресия? Можем ли три години по-късно все по-често да повтаряме думата мир , вместо война щом отправим поглед към..