Търпението е изчерпано. Подбалканският път и проходът „Троян – Кърнаре“ са затворени предупредително за един час. Пътната блокада е организирана от кметовете на Карлово и селата, пострадали от бедствието през септември 2022 г. – Богдан, Каравелово, Слатина, Розино, и Христо Даново. Те настояват държавата да отпусне 38 милиона лева за възстановяване на разрушените от бедствието мостове, улици и дерета в Карловско. Ако до 12 юни Междуведомствената комисия не се събере и не реши да бъдат отпуснати тези средства, кметовете са категорични, че протестът става безсрочен.
Днешния протест ще проследим на място с помощта на нашия репортер Иванка Петкова.
Ще говорим и за друг протест, но в Пловдив, където родители и бивши възпитаници на ОУ „Петър Берон“ се обявиха в защита на дисциплинарно уволнен учител по физическо, обвинен за блудство с ученички. Неговите защитници са категорични, че обвинението към него е несправедливо и изфабрикувано, за да бъде овакантено мястото му за човек на директора. За казуса и гледните точки по него е репортажът на Даниела Добрева.
И още:
Кога ще ни стигнат европейците, за които Съветът на Европа реши до 2030 година 40% от енергийния микс да е от възобновяеми източници? В България, в Рила, от половин век зелена енергия се произвежда от най-мощната на Балканите водна каскада "Белмекен-Сестримо-Момина клисура". Нейната мощност е сходна с тази на един ядрен реактор. За гигантската „зелена батерия“ на страната ни и огромния потенциал, който имат водните централи у нас ще говорим с д-р инж. Иван Желязков, който има дългогодишен управленски опит в енергетиката - член е на Съвета на директорите на „Централна енергоремонтна база“, бил е заместник-председател на Съвета на директорите на Националната електрическа компания.
Поглед към историята:
Какво символизира връщането на тленните останки на Цар Фердинанд в България? Приехме ли ние, българите, своята история и какви поуки се взехме от нея? За Фердинанд като една от най-противоречивите фигури в съвременната ни история, за плюсовете и минусите в неговото управление и за спекулациите, митовете и легендите за него ще говорим с проф. Даниел Вачков, директор на Института за исторически изследвания към БАН.
В слънчево-дъждвната сряда - 29 май, слушайте програма "Ден след ден" на Радио Пловдив. Започваме след новините в 15 и сме заедно до 17 часа.Новата година приближава, но още в края на тази знаем, че ще плащаме повече от януари. Съветниците в Пловдив гласуваха с 44 процента увелчиение на такса битови отпадъци зза граждани и 45 процента за бизнеса. Освен това таксата за домуване на автомобилстава вече 60 лева. Приемането на новите цени не мина без дебати по време на днешната сесия на Пловдивския..
Зимата започва в събота. Дотогава сме в полупролетно състояние, но медиите отсега се опитват да ни паникьосат с "ужасяващата" промяна на синоптичната обстановка, която ще ни докара до климатичен шок, сибирски пейзаж и арктически студ едва ли не. Всъщност тези неща ги пишат и свято вярват в тях хора, които категорично не допускат, че има живи..
Кои новини ще пропусне часовникът с натрупването на сюжети в пясъците на времето? И кои ще натежат повече - негативните или позитивните? Съвсем съзнателно "Точно днес" ще изберем вторите, за да си подарим минутите радост, за която има достатъчно аргументи около нас, но често ги пренебрегваме в ежедневното препускане към смисъла. В пъстрата атмосфера с..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Разговорът по темата ще е с..
Гоним предпразничния стрес в рубриката "Уроци по щастие" с консултант психолога и семеен терапевт Петя Георгиева. Покана за Коледен концерт отправяме с диригента на Академичен Народен Оркестър при АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев", Владимир Владимиров. Очаквайте и рубриката ни "За и против". Започваме след новините в 13.