Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спорно е дали крайната десница ще успее да се консолидира в ЕП

Главният разлом в дебата за бъдещето на Ес е между редставителите натрадиционните политически симейства и тези на крайните десница, коментира пред Радио Пловдив преподавателят по право на ЕС доц. Христо Христев. 

Той подчерта, че крайната десница не е консолидирана и е разделена между и досега защитаващите подобни тези в ЕП и откровено проруските формации, които са финансирани от Русия или дори са със съмнения за внедрени агенти на руската страна. Консерваторите и реформистите категорично отказат на работят с тях. 

Доц . Христев подчерта отказът европейските избори да се инструментализира за нуждите на руската външна политика.

По думите му общото в крайната десница е позицията за ограничаване на миграционния поток и ограничаване на някои граждански права, а различното е специфичната нишка, свързана с националната история. Това обуслява  разликите със сходни формации в другите европейски държави. Затова е трудна прогнозата дали е възможна някаква консолидация между тях, ако попаднат в ЕП.

У нас кампанията за ЕП също касае националния контекст, дори в по- голяма степен заради съвпадението на изборите за национален парламент. По тази причина има и периферен спрямо тях характер.

Доц. Христев се спря и темите за бъдещето на ЕС в геополитически контекст.  Това поставя въпроса за единната система за отбрана изключително настойчиво. Консолидацията на отбранителния потенциал на всяка държава в общността в този смисъл ще става все по- актуален след изборите, защото сме изправени през хипотеза за открита военна агресия.

Всяка страна  в ЕС харчи огромен ресурс в областта на отбраната. Сумиран, той поставя Европа на второ място след САЩ, но това е бюджет от 300 млрд. евро сега е пръснат между 27-те членки, отбеляза още до. Христо Христев.

Цялото интервю е в прикачия звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Младият предприемач на Пловдив омагьосал самия Илон Мъск

Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..

обновено на 19.12.24 в 15:58

И болници търсят помощ от фондация "Заедно за доброто"

В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..

обновено на 19.12.24 в 11:36

Успешни образователни практики в ПГ по дървообработване

В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

От "Добро сърце" - Пазарджик раздават над 2000 хляба

В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа  Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..

публикувано на 18.12.24 в 16:53

Иновациите са рискови, а бизнесът у нас не обича риска

Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки?  Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това  невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..

публикувано на 18.12.24 в 16:30