Необходимо е в България да се натрупа критично мнозинство от хора, които да настояват за сериозен преглед на демографската тема и за вземане на действени и ефективни мерки. Едва след това политиците и управляващите ще бъдат принудени да действат. Така смята доц. Николай Цеков, специалист по регионална демография в Института за изследване на населението и човека при БАН. В края на миналата седмица той представи свое проучване, според което почти 40% от територията на страната ни представлява “демографска пустиня”, а има цели райони, в които от 30 години не се е раждало дете. Какво още сочи проучването и за кого са изводите от него – говорим с доц. Неколай Цеков.
И още:
Технологиите, които нашите учени разработват, могат да подпомогнат земеделието и да осигурят продоволствената независимост на България. Около това становище се обединиха участниците в проведения в петък в НДК в столицата научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. Там бяха представени достиженията на доказани световни български учени в областта на приложната земеделска наука. Говорим с един от участниците във форума – Божин Божинов, доцент по генетика, ръководител на катедра „Генетика и растениевъдство“ в Аграрния университет в Пловдив.
От Пловдив и региона:
Най – новата улица в Пловдив е в район „Източен“ и днес беше открита официално. За важността на тази пътна връзка и за работата по други основни инфраструктурни обекти в града е репортажът на Антония Попова.
Даниела Добрева разказва история от Асеновград за скандално уволнение на държавна служителка, заради включването й в Районната избирателна комисия за Пловдив област на предстоящите избори.
А за готовността на област Пазарджик за изборите на 9 юни разказва кореспондентката ни Невена Петрова.
Слушайте програма "Ден след ден" в днешния понеделник след новините в 15 до 17 часа!На 18 ноември с темите в развитие и акценти от деня. До 9.30 говорим за политика, пътна безопасност, здраве и вино. Ще се подреди ли политическият пъзел или вървим към нови избори? Какъв е шанса партиите да се разберат и да се сформира мнозинство, което да излъчи не само председател на НС, но и кабинет. Темата коментира политолога проф. Румяна Коларова...
Замисляли ли сте се, че хармонията в дома не зависи само от Вас? Понякога се питаме защо например р аздорите са по-чести от преди или по-страшно - з дравословното състояние на децата защо се влошава често. Отговорите на всички тези въпроси се крият в паметта на българина и най-вече в подредбата на вещите в собствения ни дом. Спазването на..
Рано или късно всичко се случва - въпрос на време! Днес говорим за Европейски ден на музикотерапията с Радка Георгиева, музикотерапевт. Очаквайте и Елена Шахънска, в пореден епизод на съвместната ни рубрика. Темата са биоенергийните упражнения. Разговаряме с инж. Николай Чалъков и Ани Шилева, психолог с над 20 години опит в..
Гост в рубриката „Добро утро, ден“ е талантливият, млад пианист Илиян Тиганев, който е и автор на химна на театралния фестивал „Сцена на кръстопът“. Завършил е Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев". Следвал е и в Италия. Въпреки крехката си възраст – едва 25 години – вече е диригент на певческото..
Стигнахме ли дъното или копаем дъното на дъното и какво има на дъното на Черно море – това са въпросите, на които търсим отговори днес. Поводите са поредният провален избор на председател на парламента и незапочналите или блокирани преговори за мнозинство и правителство, както и представянето в Пловдив на книгата „Подводни мемоари“ на Илия Щирков...