Три варианта за почистване на фасадата на Младежкия дом в Пазарджик бяха обсъдени по време на днешната дискусия с участието на архитекти, строители, експерти и граждани, съобщи кметът на Пазарджик Петър Куленски.
Първият, но най- скъп вариент е химичният, при който мраморът се запазва, но резултатът не е добър при почистването на варовика заради порите на материала. Вторият е с пясъкоструйка. Той е най- бърз и и достъпен, но при него се отнема от материала и се рискува част от плочките да се счупят под натиска на силната струя. Третият вариант предвижда цялостна подмяна на фасадата с мрамор и варовик, най-близък до вложения, но недостатъкът му е, че нарушава автентичността на сградата.
Общото мнение е да се приложи решение, което е комбинация от трите варианта, защото мраморът реагира добре на химически разтворители, а варовикът може да бъде подменен на места, където не може да се почисти нито по химичен, нито по механичен път.
Участниците в дискусията предупредиха, че каквото и да се предприеме обликът на фасадата не може да бъде възстановен на 100%. Предстои да бъдат направени нови тестове и едва тогава ще се пристъпи към ремонт.
Има обаче и четвърти вариант - т.е фасадата на Младежкия дом да бъде обновена цялостно, но след обявяването на конкурс. Има такива примери в други градове на страната, отбеляза председателят на регионална колегия на Камарата на архитектите в Пазарджик арх. Петър Мурджев.
Фасадата на Младежки дом - Пазарджик бе боядисана в различни цветове през пролетта на 2022 година. Това предизвика серия от реакции. Последва сезиране на Министерството на културата, откъдето има издадено предписание за премахването на шарените графити, тъй нарушават архитектурния облик на центъра на града.
Непосредствено след скандалното боядисване прокуратурата разпореди проверка по случая. Сега се води разследване под надзора на окръжната прокуратура, а досъдебното производство е за длъжностно престъпление.
Само с един глас разлика общинския съвет на Асеновград спря опита за промени в Подробния устройствен план, необходим за да заработи кариерата за мрамор и баластра в с. Горнослав. С 15 гласа "за", 14 "против" и един "въздържал се" Общинският съвет в Асеновград отказа на концесионера - фирма „Запрянови“ да да изготви техническо задание за..
580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година "Грижа в дома". Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..
Какво стои зад съпротивата срещу въвеждането на еврото у нас, в която по деликатен начин се намеси и президентът Румен Радев и докъде ще се стигне с протестните действия? Според политолога доц. Татяна Буруджиева, ако президентът Радев искаше активно да се ангажира с въпроса за защита на българите и преодоляване на техните страхове по отношение..
Започна подготовката на обществените поръчки за общинската, областната, междуобластна и републиканска транспортни схеми от квотата за възлагане от Община Пловдив. Това обяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив новият директор на ОП „Организация и контрол на транспорта“ Димчо Йоргов. Най-напреднала е процедурата за..
На 21 май Светата Православна Църква почита светите Велики царе и равноапостоли Константин и Елена. На тази дата своя храмов празник отбелязва и църквата „Свети Свети Константин и Елена“ в Стария град. Архиерейската света литургия там бе оглавена от пловдивския митрополит Николай. Още от рано сутринта към църквата „Свети свети..