Колектгивният трудов договор не само в частта му "Заплати" е трудно изпълним, но той има още други неща, които сякаш останаха "зад кадър" и не са предмет на договаряне, защото не сме пристъпили към реално договаряне.
Депозираните от синдикатите предложения са смайващо завишени и трудноизпълними от всички, заяви пред Радио Пловдив д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници и директор на болницата в Чирпан.
Той посочи, че като говорят за замразяване на доходи и замразяване на заплати, синдикатите веят знамена, плашещи колективите в болниците.
Тотев отбеляза, че заплатата има две величини - основната и прикачените към нея клас прослужено време, извънреден и нощен труд и други начисления, но има и допълнителни възнаграждения, които синдикатите не могат да договорят. Затова те са ядосани и се възмущават, че понякога допълнителните възнаграждения надвишават дори основната заплата.
Това не знам какъв проблем е, при положение, че то влиза в джоба точно на техните работнници и служители, заяви д-р Тотев.
Никога не е имало такава несигурност, каквато е в момента. Работодателите са в ситуация да подписват основна заплата, която работниците и служителите не могат да изработват. Така те си надяват примката на шията!
Лекарят се възмути и от препоръката, дадена от представител на синдикатите, болниците да вземат заеми, за да изплащат заплатите на служителите си.
Д-р Тотев риторично попита как като ръководител на болница ще връща такъв заем, след като общинските и областните болници работят на не високо остойностени пътеки - спрямо миналата година цените на пътеките са се вдигнали със 7 до не повече от 9 %.
Председателят на Сдружението на общинските болници коментира като опасно предложението на БЛС да се върви към корекция надолу в цените на клиничните пътеки.
Тотев обясни, че от 186 болници, които Министерството на здравеопазването наблюдава, само 43 са стигнали параметрите на стария Колективен трудов договор.
Тази манипулация е жестока спрямо харата. Те очакват прилични и достойни възнаграждения. А всъщото време им се внушава, че работодателите дават парите на хора - послушковци!
Тук всички се познаваме и ние много повече си обичаме служителите, отколкото синдикатите.
Синдикатите неистово заблуждават - нито синдикатите, нито работодателите даваме заплати. Работодателите само разпределяме и се стремим да го правим справедливо, подчерта д-р Неделчо Тотев.
Затова работодателите продължават да настояват за анализ, който да покаже по какви причини дадена болница не може да осигури минималното заплащане на медицинския си персонал, заложено в изтеклия колективен трудов договор.
Заплатите в здравеопазването да се определят на пазарен принцип
Интервюто на Емил Костов с д-р Неделчо Тотев е в звуковия файл.
Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..
В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..