Колектгивният трудов договор не само в частта му "Заплати" е трудно изпълним, но той има още други неща, които сякаш останаха "зад кадър" и не са предмет на договаряне, защото не сме пристъпили към реално договаряне.
Депозираните от синдикатите предложения са смайващо завишени и трудноизпълними от всички, заяви пред Радио Пловдив д-р Неделчо Тотев, председател на Сдружението на общинските болници и директор на болницата в Чирпан.
Той посочи, че като говорят за замразяване на доходи и замразяване на заплати, синдикатите веят знамена, плашещи колективите в болниците.
Тотев отбеляза, че заплатата има две величини - основната и прикачените към нея клас прослужено време, извънреден и нощен труд и други начисления, но има и допълнителни възнаграждения, които синдикатите не могат да договорят. Затова те са ядосани и се възмущават, че понякога допълнителните възнаграждения надвишават дори основната заплата.
Това не знам какъв проблем е, при положение, че то влиза в джоба точно на техните работнници и служители, заяви д-р Тотев.
Никога не е имало такава несигурност, каквато е в момента. Работодателите са в ситуация да подписват основна заплата, която работниците и служителите не могат да изработват. Така те си надяват примката на шията!
Лекарят се възмути и от препоръката, дадена от представител на синдикатите, болниците да вземат заеми, за да изплащат заплатите на служителите си.
Д-р Тотев риторично попита как като ръководител на болница ще връща такъв заем, след като общинските и областните болници работят на не високо остойностени пътеки - спрямо миналата година цените на пътеките са се вдигнали със 7 до не повече от 9 %.
Председателят на Сдружението на общинските болници коментира като опасно предложението на БЛС да се върви към корекция надолу в цените на клиничните пътеки.
Тотев обясни, че от 186 болници, които Министерството на здравеопазването наблюдава, само 43 са стигнали параметрите на стария Колективен трудов договор.
Тази манипулация е жестока спрямо харата. Те очакват прилични и достойни възнаграждения. А всъщото време им се внушава, че работодателите дават парите на хора - послушковци!
Тук всички се познаваме и ние много повече си обичаме служителите, отколкото синдикатите.
Синдикатите неистово заблуждават - нито синдикатите, нито работодателите даваме заплати. Работодателите само разпределяме и се стремим да го правим справедливо, подчерта д-р Неделчо Тотев.
Затова работодателите продължават да настояват за анализ, който да покаже по какви причини дадена болница не може да осигури минималното заплащане на медицинския си персонал, заложено в изтеклия колективен трудов договор.
Заплатите в здравеопазването да се определят на пазарен принцип
Интервюто на Емил Костов с д-р Неделчо Тотев е в звуковия файл.
"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет проф. Татяна Дронзина коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..
"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..
Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната. „Докладът за членството..
Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..
Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..