Добави още, че ще се търсят същите мнозинства като в предишния ЕП, но те ще бъдат постигани трудно, тъй като броят на депутатите им се е свил. Възможните мнозинства са левите, десните, либералите и в някаква степен зелените.
По думите му няма да има ревизия на основните политики, въпреки заявките. Освен това прогнозира, че няма да бъдат правени реформи.
Според Витанов изборът, който направи Европа е бил очакван. „Традиционното противопоставяне ляво-дясно отстъпи място на геополитическото и в известна степен изборът на европейците се предопределяше от отношенията на политическите партии към войната в Украйна“, каза Витанов.
Обясни, че се наблюдава една трайна тенденция, при която европейските гласоподаватели отиват все по на дясно. Като големия победител определи Европейската народна партия.
„Тя увеличи своята тежест, увеличи и броя на представителите си. Също така крайната десница на много места демонстрира разцвет. В Германия е на втора позиция, в Австрия спечели изборите, съществува вече в почти цяла Европа. Има възможност за създаване на една голяма супер група.
Има индикации, че традиционната десница би могла да си партнира с крайната десница за формиране на определен тип мнозинства, което е нещо притеснително. Като пример за това е изолирането на Алтернатива за Германия от групата Идентичност и демокрация, което прави самата група по-приемлива, по-легитимна и готова да сътрудничи с някои десни партии.
Същевременно левицата в някаква степен губи част от своето влияние, тъй като 80% от левите депутати са от едва 5-6 държави“, обясни Витанов.
Според него вероятно традиционните мнозинства в ЕП ще се запазят. Освен това вижда индикации, че и левите биха могли да подкрепят Урсула фон дер Лайен за втори мандат при условие, че има ясни послания, разграничени от крайната десница.
Петър Витанов е категоричен, че парламентарните избори у нас са най-малко легитимните ни. Причината е, че 70% от избирателите не гласуваха. По думите му това означава, че хората са отвратени и не припознават нито една от съществуващите политически партии.
„Това е притеснително. Величие не са ясна политическа партия с бистри идеи и идеология. Това е индикация, че хората търсят по-екзотични решения и нямат вяра на традиционните политически партии. Дори Борисов, който се очакваше, че ще има по-висок резултат, има съществен спад в гласовете.
Политическите партии трябва да се притесняват, тъй като има перспектива за нова, голяма политическа партия, която би могла да обере 1 милион гласа на потенциални следващи избори“, каза Витанов.
Според него лидерите на партиите си дават сметка за това и на всяка цена ще направят опит да сформират правителство, но то би било като квазимодо и няма да спечели доверието на хората. Той очаква да има нови парламентарни избори в рамките на няколко месеца.
Представянето на БСП на националните избори Витанов определи като унижение за всички леви хора в България. Изрази надежди, че скоро левицата ще излезе от кризата.
„Може да направим съпоставка между оставката на Христо Иванов и Корнелия Нинова. Тази на Христо Иванов беше с отказ от две неща – първо депутатската банка, второ – от кандидатиране отново.
Самият факт, че Нинова три пъти избегна въпроса дали ще се кандидатира означава, че вероятно за трети път ще го направи противоуставно. Оставката й не е искренна и е театрална постановка. Мандатът й така или иначе скоро изтичаше.
Опитва се да спечели време, да тушира напрежението и да договори участие на БСП в някакво „експертно“ правителство, да нахрани част от хората, които недоволстват срещу нея в партията и това да й помогне да бъде избрана отново“, каза Витанов.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..