Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕП трудно ще сформира мнозинства, няма да има реформи

Снимка: Пресофис Петър Витанов

"Новият ЕП трудно ще сформира мнозинства, ще има паралелно второ дясно - крайно дясно мнозинство, което ще парира всеки опит за реформи на ЕК. Заради по-малкото класическо, традиционно мнозинство стойността на зелените, ако щете и на другите представители на прогресивните сили, ще бъдат много по-големи". Това коментира бившият евродепутат от БСП Петър Витанов.

Добави още, че ще се търсят същите мнозинства като в предишния ЕП, но те ще бъдат постигани трудно, тъй като броят на депутатите им се е свил. Възможните мнозинства са левите, десните, либералите и в някаква степен зелените.

По думите му няма да има ревизия на основните политики, въпреки заявките. Освен това прогнозира, че няма да бъдат правени реформи.

Според Витанов изборът, който направи Европа е бил очакван. „Традиционното противопоставяне ляво-дясно отстъпи място на геополитическото и в известна степен изборът на европейците се предопределяше от отношенията на политическите партии към войната в Украйна“, каза Витанов.

Обясни, че се наблюдава една трайна тенденция, при която европейските гласоподаватели отиват все по на дясно. Като големия победител определи Европейската народна партия.

„Тя увеличи своята тежест, увеличи и броя на представителите си. Също така крайната десница на много места демонстрира разцвет. В Германия е на втора позиция, в Австрия спечели изборите, съществува вече в почти цяла Европа. Има възможност за създаване на една голяма супер група.

Има индикации, че традиционната десница би могла да си партнира с крайната десница за формиране на определен тип мнозинства, което е нещо притеснително. Като пример за това е изолирането на Алтернатива за Германия от групата Идентичност и демокрация, което прави самата група по-приемлива, по-легитимна и готова да сътрудничи с някои десни партии.

Същевременно левицата в някаква степен губи част от своето влияние, тъй като 80% от левите депутати са от едва 5-6 държави“, обясни Витанов.

Според него вероятно традиционните мнозинства в ЕП ще се запазят. Освен това вижда индикации, че и левите биха могли да подкрепят Урсула фон дер Лайен за втори мандат при условие, че има ясни послания, разграничени от крайната десница.

Петър Витанов е категоричен, че парламентарните избори у нас са най-малко легитимните ни. Причината е, че 70% от избирателите не гласуваха. По думите му това означава, че хората са отвратени и не припознават нито една от съществуващите политически партии.

„Това е притеснително. Величие не са ясна политическа партия с бистри идеи и идеология. Това е индикация, че хората търсят по-екзотични решения и нямат вяра на традиционните политически партии. Дори Борисов, който се очакваше, че ще има по-висок резултат, има съществен спад в гласовете.

Политическите партии трябва да се притесняват, тъй като има перспектива за нова, голяма политическа партия, която би могла да обере 1 милион гласа на потенциални следващи избори“, каза Витанов.

Според него лидерите на партиите си дават сметка за това и на всяка цена ще направят опит да сформират правителство, но то би било като квазимодо и няма да спечели доверието на хората. Той очаква да има нови парламентарни избори в рамките на няколко месеца.

Представянето на БСП на националните избори Витанов определи като унижение за всички леви хора в България. Изрази надежди, че скоро левицата ще излезе от кризата.

„Може да направим съпоставка между оставката на Христо Иванов и Корнелия Нинова. Тази на Христо Иванов беше с отказ от две неща – първо депутатската банка, второ – от кандидатиране отново.

Самият факт, че Нинова три пъти избегна въпроса дали ще се кандидатира означава, че вероятно за трети път ще го направи противоуставно. Оставката й не е искренна и е театрална постановка. Мандатът й така или иначе скоро изтичаше.

Опитва се да спечели време, да тушира напрежението и  да договори участие на БСП в някакво „експертно“ правителство, да нахрани част от хората, които недоволстват срещу нея в партията и това да й помогне да бъде избрана отново“, каза Витанов. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Политически интриги саботират местната власт в Пазарджик

Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..

публикувано на 29.11.24 в 17:18

Ситуацията от днес ни приближава към избор на председател на НС

„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..

публикувано на 29.11.24 в 15:38

Чумата не е лъжа и мерките срещу нея трябва да са безкомпромисни

"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53