Пловдив отново настоява Панагюрското златно съкровище да остане в Регионален археологически музей в града. На сесията на Общинския съвет в града ще се гледа предложението на групата общински съветници от „Браво Пловдив“, с което те предлагат да се гласува специална декларация, за да не се допусне подписване на нов договор, подобен но доскоро действащия, с който съкровището да се съхранява в Националния исторически музей. Предложението вече е минало през комисиите на съвета.
„Ние настояваме такъв нов договор да не бъде подписван. Регионалният археологически музей в Пловдив има необходимия експертен екип и инфраструктура, за да се грижи за Панагюрското съкровище“, заяви пред Радио Пловдив общинският съветник от „Браво Пловдив“ Борислав Инчев.
От групата на „Браво Пловдив“ смятат, че ако Панагюрското златно съкровище стане постоянна част от експозицията, то ще допринесе за увеличаване на туристическия интерес към града ни.
А Регионалния археологически музей в града има всички условия да го съхранява, потвърди пред Радио Пловдив директорът на музея Костадин Кисьов, директор на музея. Той обаче предупреди, че този въпрос не трябва да бъде политизиран.
„Панагюрското златно съкровище е собственост на РАМ-Пловдив. То е открито през 1949 година и е заведено още тогава в инвентарната книга на музея. На практика то е наша собтвеност и е било експонирано до 1974 година в мезуя. След това то е взето в НИМ, а по-късно имахме договор с бившия директор на музея, с който регламентираме отношенията между двата музея. Тоест то се експонира в НИМ, а в определени периоди през годината, идва в Пловдив“, обясни Кисьов.
Неговото категорично мнение е, че Панагюрското златно съкровище трябва да се върне в РАМ-Пловдив. Той обаче подчерта, че по този казус се произнасят и други органи.
В звуковия файл можете да чуете репортаж по темата.
И вторият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ – за провал в борбата с корупцията – беше неуспешен. При първото гласуване вотът беше подкрепен от 71 депутати. „Против“ него бяха 131. Нито един народен представител не се въздържа. Стигна се до повторно гласуване на вота на недоверие, при което резултатът беше: 72-ма народни представители „за“,..
Преди великденските празници каква храна купуваме и с колко е тя по-скъпа от миналогодишната? Има ли ръст или пък спад в търсенето на традиционните за великденската трапеза агнешко, козунаци и яйца? Темата коментира Петър Мишев, финансов анализатор от Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Има известен ръст на..
Най-голямата католическа общност в България, живее в района на град Раковски и околните селища. С наближаването на Великден се усеща и празничното настроение. За това допринася пъстрата украса, поставена в паркове и на площадите, която радва малки и големи и създава настроение. Католическият Великден е съпътстван и от разнообразни обичаи, които..
Правителството за момента изглежда стабилно и ще се задържи поне до конвергентния доклад. Това коментира политологът Петър Чолаков преди гласуването на втория вот на недоверие за кабинета Желязков. Подчерта обаче, че макар този вот да не мине предстоят интересни политически обрати и не трябва да се пренебрегва, че отношенията между Борисов..
Българите грешно разбират поклонническия туризъм, тъй като са християни само по празниците. Това не ни прави поклонници, а търсачи на разнообразие през почивните дни. Това каза Любомир Попйорданов, екскурзовод и основател на Българска асоциация за алтернативен туризъм. Аргументира се с това, че се ходи само, за да се запали свещичка, докато в..