Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за литературния изследовател Стефан Памуков

2
Снимка: Снимката е илюстративна

Възпоменателна вечер, посветена на големия литературен изследовател Стефан Памуков организира Литературният салон на читалище „Алеко Константинов“. Той е роден на този ден преди 92 години, а на събитието ще присъства дъщерята на Памуков – Милена Памукова.

Със свой поглед към творчеството на Стефан Памуков ще участват литературните критици Елена Диварова, Емилия Каменова, д-р Шинка Дичева, Катя Зографова, както и журналистите Любен Панов и Стефка Тотева. Те ще споделят спомени и впечатления, за да добавят щрихи към портрета на големия литературен изследовател.

Събитието ще бъде съпътствано от изложба от уникални експонати, за които Милена Памукова ще разкаже. Сред тях са писма, снимки и предмети от Елисавета Багряна, Дора Габе, Елка Елин Пелин, Радой Ралин, Николай Хайтов, проф. Тодор Боров, Петко Тодоров, Невена Коканова, Кеворк Кеворкян и др.

Стефан Памуков е литературен изследовател с изключителни постижения в изследването на българското епистоларно класическо наследство. Книгите му „Сто неизвестни писма“, „Неизвестни писма на Лора“, „Писмата на Мина“, „Неизвестни писма на Елин Пелин“, „Поглед към неизвестното“, „Неизвестни писма на Т.Г.Влайков“, „Неизвестни писма на Лора“, „Да изживееш болката докрай – неизвестни писма на Димитър Бояджиев до Елин Пелин“ съхраняват ръкописи, считани за безвъзвратно изгубени или унищожени.

Памуков пише есеистична книги за бележити световни личности – лейди Даяна, А.С.Пушкин, Ван Гог. Крупно негово начинание е многотомното представяне с акцент върху интимни и особено драматични моменти от живота на западно-европейски автори: „Енциклопедия на италианската литература“, „Енциклопедия на английската литература“, „Любов и трагизъм“, „Моят Париж“ „Шведска литература“, „Немска литература. Фрагменти ХV-XIX век“ и др.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Красивите сгради на Пловдив в рисунки и разкази на ученици

Ученици рисуват пловдивски сгради със статут на културни ценности в тридневен пленер и разказват на пловдивчани за изобразяваните архитектурни обекти.  Рисунките ще са дело на възпитаниците на Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов”. Връстниците им от Хуманитарната гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“ ще представят кой архитект е..

обновено на 02.07.24 в 11:22

"Обичайните заподозрени" тази вечер в Пловдив

Стефан Вълдобрев и групата му "Обичайните заподозрени" излизат тази вечер на сцената на Летен театър "Бунарджика". Концертът започва от 20.30 часа и включва хитове на бандата.   "Обичайните заподозрени" ще представят новия си албум "!Удивителни Въпросителни?", който излезе на 20 май.  Албумът съдържа 11 жанрово и тематично разнообразни песни,..

публикувано на 02.07.24 в 08:44

Маестро Диан Чобанов за новата си роля в Операта

В последната неделя на юни в предаването Клуб "Неделя" гостува Маестро Диан Чобанов, който от края на януари тази година е и  директор на Държавна опера – Пловдив.  За приоритетите, които е определил като най-важни в своята работа, за все по-засилващата нужда на институцията под тепетата от собствена сграда, за ролята на Концертна зала днес и..

публикувано на 01.07.24 в 16:35

Михаил Вешим: Смешното и сериозното вървят ръка за ръка

В последната неделя на юни, гост в първия час на предаването Клуб "Неделя" бе журналистът и писател Михаил Вешим. За хумора като такъв и има ли той почва у нас, както и дали  чувството за хумор напоследък намалява или се увеличава, той сподели: "Незнам кой прави изследвания през годините в тази посока дали чувството за хумор намалява или се..

публикувано на 01.07.24 в 15:38

Любомир Караджов празнува РД с фотоизложба "Провокативо"

С фотоизложбата „Провокативо“ преподавателят по медии и пиар проф. Любомир Караджов отбелязва своя 60-и рожден ден. Експозицията е подредена в Зеленото училище (учебна база на АМТИИ на гърба на Къща „Ламартин“) в Стария град. „ Всичките обекти са снимани с мобилен телефон, като образите са експонирани върху канаваца – платно..

публикувано на 01.07.24 в 12:01