По-малко от десет дни до избора на следващия български Патриарх и след като Светия Синод избра трима претенденти за Патриарх - митрополит Григорий Врачански, митрополит Гавриил Ловчански и митрополит Даниил Видински, какво означава направеният избор и как ще бъде избран патриархът - събеседник - проф. д-р Павел Павлов - преподавател в Богословския факултет на СУ "Св.Климент Охридски".
"Светият Синод даде добър знак в рамките на устава на Българската Църква и на очакванията, като успя да излъчи трима достоизбираеми кандидати за патриарх. За тези, които живеят в литургичния живот на Църквата и във вярата, нещата са много по-ясни и по-разбираеми,докато някои външни наблюдатели или парацърковници в такива времена започват да истеризират. Аз наричам това късна комсомолска истерия, която постепенно като поколение се отлива. Всичко е нормално и за нас бе съвсем очаквано да бъдат избрани тримата. Въпреки многото гласувания, което също е норално за тези, които познават живота на БПЦ и на другите поместни църкви, и знаят, че достигането до "тройката" винаги става след по-продължителни гласувания". Това заяви проф. Павел Павлов от Богословския факултет на СУ "Св.Климент Охридски".
Той уточни, че процедурата изисква да гласуват последователно и членовете на Патриаршеския избирателен събор.
По думите му, много от хората, които разсъждават геополитически, ще останат излъгани.
"БПЦ има повече от 1100 години автокефален самостоен живот и то като Патриаршия. В нея съществува традиция, която в много църкви отсъства, тъй като тогава те дори не са съществували. Днешната ни Църква е продължител на Църквата ни от онова време. Светските напъни създават истерия около това, дали трябва да подкрепяме един или друг политически курс. Църквата представлява вечността и Българската църква трябва да продължи тази автокефалност от преди 1100 години и да не застава в някакви лагери".
Проф. Павлов бе категоричен, че ролята на БПЦ е от особена важност за България и за вътрешния живот в България.
"Ние не участваме в политическите тизбори, но когато има избори, които не зависят от нас, ние започваме да се изказваме, вместо да участваме активно там, където можем да променим нещата, ако участваме активно в църковния живот, ако имаме семейство и т.н."
Той призова около избора на българския патриарх да не разсъждаваме геополитически, а църковно.
За отношенията между Църквата и Държавата в контекста на стартиралите мащабни проверки за финансите и имотите на БПЦ, проф. Павлов бе категоричен, че "нещата се напрягат излишно, заради изборите и преминаването от едно патриаршестване към друго, а в закона за вероизповеданията всичко е разписано много ясно и добре".
С внимание, молитва и синовна благодарност православните българи да се грижат за Българската църква, призова проф. Павлов.
"Появиха се някакви хора, които искат да спасяват с истерия и които обикновено не виждаме в църковните общности. Нещата трябва да се решават с повече упование и вяра. Говоря стратегически от гледна точка на Вярата и Църквата, а не - просто геополитически избор"!
Интервюто - звуковия файл:
Земеделците в страната заявиха готовност за ефективни протести заради липсата на вода за напояване. Българската аграрна камара изпрати протестна декларация до премиера и министрите на енергетиката, земеделието и околната среда с искане за спешна среща заради провала на предстоящия поливен сезон. По темата в програма "Ден след ден" разговаряме с..
Оперативното бюро на ДПС с лидер Ахмед Доган трябва да реши дали партията продължава да подкрепя управляващата коалиция, след като ДПС "Ново начало" все по-настоятелно става негласна част от нея. Лидери на движението заговориха за цялостно преформатиране на ДПС. Възможно ли е това след разцеплението и очевидно продължаващото люспене на частта,..
Ключов ли ще се окаже политическият ден за съдбата на управляващото мнозинство. ДПС-ДПС решава днес дали да оттегли подкрепата си за правителството. Автентичното ДПС се разпада, лидерът Ахмед Доган заговори за нова пария и лица, много от членовете на ДПС-ДПС правят избор и преминават в средите на Ново начало. За процесите и подкрепата към..
От днес в регионалните здравни инспекции започна поставяне на ваксината "Нименрикс", която действа срещу част от инфекциите с менингококови бактерии. В пловдивската инспекция също е създадена необходимата организация. В аптечната мрежа в Пловдив обаче трудно може да се намери ваксината срещу бактериален менингит. Припомнме, че препаратът ще се..
От 2 април Съединените щати налагат 25-процентни мита върху вноса на всички автомобили, произведени в чужбина. Такива мерки и в такъв мащаб се въвеждат за първи път в такъв обем, което ще размести много пластове. Експерти прогнозират до 17% свиване на печалбите на европейските производители като следствие от тези мита. Задава ли..