Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За патриарха да разсъждаваме църковно, а не - геополитически

По-малко от десет дни до избора на следващия български Патриарх и след като Светия Синод избра трима претенденти за Патриарх - митрополит Григорий Врачански, митрополит Гавриил Ловчански и митрополит Даниил Видински, какво означава направеният избор и как ще бъде избран  патриархът - събеседник - проф. д-р Павел Павлов - преподавател в Богословския факултет на СУ "Св.Климент Охридски".

 "Светият Синод даде добър знак в рамките на устава на Българската Църква и на очакванията, като успя да излъчи трима достоизбираеми кандидати за патриарх. За тези, които живеят в литургичния живот на Църквата и във вярата, нещата са много по-ясни и по-разбираеми,докато някои външни наблюдатели или парацърковници в такива времена започват да истеризират. Аз наричам това късна комсомолска истерия, която постепенно като поколение се отлива. Всичко е нормално и за нас бе съвсем очаквано да бъдат избрани тримата. Въпреки многото гласувания, което също е норално за тези, които познават живота на БПЦ и на другите поместни църкви, и знаят, че достигането до "тройката" винаги става след по-продължителни гласувания".   Това заяви проф. Павел Павлов от Богословския факултет на СУ "Св.Климент Охридски".

Той уточни, че процедурата изисква да гласуват последователно и членовете на Патриаршеския избирателен събор. 

По думите му, много от хората, които разсъждават геополитически, ще останат излъгани.

 "БПЦ  има повече от 1100 години автокефален самостоен живот и то като Патриаршия. В нея съществува традиция, която в много църкви отсъства, тъй като тогава те дори не са съществували. Днешната ни Църква е продължител на Църквата ни от онова време. Светските напъни създават истерия около това, дали трябва да подкрепяме един или друг политически курс. Църквата представлява вечността и Българската църква трябва да продължи тази автокефалност от преди 1100 години и да не застава в някакви лагери".

Проф. Павлов бе категоричен, че ролята на БПЦ е от особена важност за България и за вътрешния живот в България.

 "Ние не участваме в политическите тизбори, но когато има избори, които не зависят от нас, ние започваме да се изказваме, вместо да участваме активно там, където можем да променим нещата, ако участваме активно в църковния живот, ако имаме семейство и т.н."

Той призова около избора на  българския патриарх да не разсъждаваме геополитически, а църковно. 

За отношенията между Църквата и Държавата в контекста на стартиралите мащабни проверки за финансите и имотите на БПЦ, проф. Павлов бе категоричен, че "нещата се напрягат излишно, заради изборите и преминаването от едно патриаршестване към друго, а в закона за вероизповеданията всичко е разписано много ясно и добре".

С внимание, молитва и синовна благодарност православните българи да се грижат за Българската църква, призова проф. Павлов.

"Появиха се някакви хора, които искат да спасяват с истерия и които обикновено не виждаме в църковните общности. Нещата трябва да се решават с повече упование и вяра. Говоря стратегически от гледна точка на Вярата и Църквата, а не - просто геополитически избор"!

Интервюто - звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Петя Георгиева, ИПИ

36% от завършилите медицински сестри работят в болниците

Едва 36% от завършилите направление „Здравни грижи“ в Медицинския университет в Пловдив работят като медицински сестри и акушерки. Това показват данните на самия университет, съобщи Петя Георгиева, старши икономист от Института по пазарна икономика. Според нея в България има достатъчно лекари, но недостатъчно медицински сестри, за да се..

публикувано на 16.05.25 в 17:04

Действията на президента са саботаж, популизъм и лицемерие

Президентът Румен Радев ще сезира Конституционния съд заради решението на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, заяви президентът Радев. Манипулациите, че предложеният от него референдум е срещу..

публикувано на 16.05.25 в 16:42

Искаме увеличение на заплатите в музеите и галериите

Директорът на Природонаучния музей в Пловдив Огнян Тодоров изтъкна в интервю за Радио Пловдив основните искания на протестиращите музейни специалисти. " Имаме искания за увеличаване на основният държавен стандарт с 20%, а не както е заложено в бюджета 6,49%" - заяви Тодоров. Огнян Тодоров, който е и председател на Сдружението на..

публикувано на 16.05.25 в 15:39

Необходим е дълбок структурен анализ за ситуацията в БНР и БНТ

След протеста на националните медии - има ли решение на управляващите за дофинансиране на БНТ, БНР и БТА? Според депутата Тома Биков, член на комисията по култура и медии в Народното събрание ситуацията в в БНР и БНТ не е тревожна от вчера. Но това, което може да се обобщи след изслушването на генералните директори на двете медии вчера е, че..

публикувано на 16.05.25 в 11:06

Младите не могат да компенсират излизащите от пазара на труда

До шест месеца трябва да е готова Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България. Това реши в сряда Народното събрание, като натовари със задачата министерствата на социалната политика и финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите. Какви са тенденциите за..

публикувано на 15.05.25 в 17:01