Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За патриарха да разсъждаваме църковно, а не - геополитически

По-малко от десет дни до избора на следващия български Патриарх и след като Светия Синод избра трима претенденти за Патриарх - митрополит Григорий Врачански, митрополит Гавриил Ловчански и митрополит Даниил Видински, какво означава направеният избор и как ще бъде избран  патриархът - събеседник - проф. д-р Павел Павлов - преподавател в Богословския факултет на СУ "Св.Климент Охридски".

 "Светият Синод даде добър знак в рамките на устава на Българската Църква и на очакванията, като успя да излъчи трима достоизбираеми кандидати за патриарх. За тези, които живеят в литургичния живот на Църквата и във вярата, нещата са много по-ясни и по-разбираеми,докато някои външни наблюдатели или парацърковници в такива времена започват да истеризират. Аз наричам това късна комсомолска истерия, която постепенно като поколение се отлива. Всичко е нормално и за нас бе съвсем очаквано да бъдат избрани тримата. Въпреки многото гласувания, което също е норално за тези, които познават живота на БПЦ и на другите поместни църкви, и знаят, че достигането до "тройката" винаги става след по-продължителни гласувания".   Това заяви проф. Павел Павлов от Богословския факултет на СУ "Св.Климент Охридски".

Той уточни, че процедурата изисква да гласуват последователно и членовете на Патриаршеския избирателен събор. 

По думите му, много от хората, които разсъждават геополитически, ще останат излъгани.

 "БПЦ  има повече от 1100 години автокефален самостоен живот и то като Патриаршия. В нея съществува традиция, която в много църкви отсъства, тъй като тогава те дори не са съществували. Днешната ни Църква е продължител на Църквата ни от онова време. Светските напъни създават истерия около това, дали трябва да подкрепяме един или друг политически курс. Църквата представлява вечността и Българската църква трябва да продължи тази автокефалност от преди 1100 години и да не застава в някакви лагери".

Проф. Павлов бе категоричен, че ролята на БПЦ е от особена важност за България и за вътрешния живот в България.

 "Ние не участваме в политическите тизбори, но когато има избори, които не зависят от нас, ние започваме да се изказваме, вместо да участваме активно там, където можем да променим нещата, ако участваме активно в църковния живот, ако имаме семейство и т.н."

Той призова около избора на  българския патриарх да не разсъждаваме геополитически, а църковно. 

За отношенията между Църквата и Държавата в контекста на стартиралите мащабни проверки за финансите и имотите на БПЦ, проф. Павлов бе категоричен, че "нещата се напрягат излишно, заради изборите и преминаването от едно патриаршестване към друго, а в закона за вероизповеданията всичко е разписано много ясно и добре".

С внимание, молитва и синовна благодарност православните българи да се грижат за Българската църква, призова проф. Павлов.

"Появиха се някакви хора, които искат да спасяват с истерия и които обикновено не виждаме в църковните общности. Нещата трябва да се решават с повече упование и вяра. Говоря стратегически от гледна точка на Вярата и Църквата, а не - просто геополитически избор"!

Интервюто - звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15