Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Театрален проект помага на ученици да овладеят гнева и проблемите

| обновено на 25.06.24 в 16:16 | Интервю
8
Снимка: Личен архив

Проектът „Форум театър в училище“ започва през януари, в ПГО „Ана Май“, в Пловдив. Това е първият такъв проект, който се случва в училище. Борис Зафиров и Лилия Секова са двигатели на проекта, съавтори и режисьори, като Борис Зафиров е и ръководител на проекта, който се реализира със съдействието на национален фонд "Култура". 

„Първоначално, проектът започна опознавателно със самите ученици, за да могат те сами да изберат да посещават свободно избираема дисциплина „Театър“, така да го наречем. Заедно с тях, в един много дълъг период от работа, стигнахме до етап, в който вече са готови две кратки ситуации, случки. Заедно с децата измислихме сценария. Случките са взети от техния живот, преразказани от тях и оформени от нас по-театрално, но това са истински случки. Хубавото е, че този процес се случва, бавно, славно, но се случва. През това време, децата успяха да усвоят няколко актьорски задачи, упражнения, да работим с въображението, да разберат какво е пространство? Успяха да се видят и по телевизията. Гостуваха ни БНТ. Те бяха много щастливи, че това, което полагат като труд го видяха и налице, на екран. Гостувахме и в театър „Чарли“. Децата успяха да се качат предварително на сцена, преди да започнат основните ни репетиции в кукления театър“, разказва Лилия Секова.

Гости на проекта са и училищен инспекторат "Гюмешане" и Courage Foundation, които се запознават с работата на „Форум театър в училище“, по проекта КА1 Еразъм +. Темата на проекта е изкуството в образованието и мобилност на учителите.

На 28 юни, от 12 часа, в Държавен куклен театър – Пловдив, може да видите и участвате във финала на проекта, две мини представления, с учениците от 8-и и 10-и клас на ПГО „Ана Май“. На 10-и август, в Младежки център – Пловдив, представлението ще се играе отново. През юли има още един етап от проекта, под формата на изложба, която ще представи целия процес на случване на проекта в училище, както и  уъркшоп, отново в Младежки център – Пловдив. Част от проекта е и гостуването на представлението в други училища. През септември и октомври, те гостуват в Езикова гимназия „Иван Вазов“ в Пловдив, в Национална търговска гимназия – Пловдив и в Национална гимназия за сценични и екранни изкуства - Пловдив. За допълнителна информация, следете фейсбук страницата на проекта „Форум театър в училище“. 

В представлението участват учениците Рая Пройчева, Кристиана Сулакова, Адриана Павлова, Николина Кумчева, Реджеп Ибрахимов и Ивелина Иванова. Сценографията е на Рослава Седянкова. Плакат – Георги Иванов.

Екипът на проекта, обединява артисти, психолози и активисти под шапката на "Театър на отговорността", споделяйки убеждението, че театърът е мощен инструмент за осъществяване на социален прогрес. 

„Нашата мисия е да отворим диалог за теми, които често остават скрити, и да популяризираме критичното мислене и осъзнаването на социални неравенства. Нашата мисия е, също, да заразим учениците и ръководствата на училищата с този вид театър, с тази интеракция, с това да превърнеш публиката в действащо лице и тя да онагледи показвания сюжет, спектакъла, да реагира. Искаме да провокираме младите хора, учениците да не подминават ситуациите, които ежедневно се случват, ситуации свързани с агресия и да бъдат активни граждани, които да имат отношение, мнение, да изразяват позиция. Изкуството е процес. Трябва да го има времето и спокойствието, за да се разгърне. Общуването помежду ни, с колегите, с учениците от „Ана Май“, те всъщност са големия резултат. Процесът е резултат сам по себе си, защото ежедневно ние вървим напред и се променяме взаимно и променяме цялостния климат в училището“, коментира Борис Зафиров.

Лилия Секова, Борис Зафиров и учениците, от 10-и клас на ПГО „Ана Май“, Рая Пройчева и Кристиана Сулакова са гости в неделния „Шейкър“.



По публикацията работи: Дора Башакова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Марио Хосен открива феста "Дни на музиката в Балабановата къща"

В Пловдив тази вечер за 16-и път ще стартира Международният фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща". Началото му ще поставят довечера две световноизвестни имена – цигуларят Марио Хосен и пианистката Дора Делийска . Концертът е в Епископската базилика. Роденият в Пловдив Марио Хосен заяви, че рядко се връща в Пловдив заради..

публикувано на 20.05.25 в 15:54

Честваме 90 г. от рождението на ДиКиро с изложбен маратон

С поредица събития в Пловдив отбелязва 90-годишнината от рождението на големия български художник Димитър Киров – ДиКиро. В къщата на Верен Стамболян , където е Постоянната експозиция на ДиКиро, се провежда живописен пленер с участието на ученици и преподаватели от Националната художествена гимназия „Цанко Лавренов“ и на Националната..

обновено на 20.05.25 в 10:09

"Това, което остава" с безплатна прожекция в Пловдив

Филмът "Това, което остава" е история за екстремното съзряване на момче по време на трагични събития, които разтърсват семейството му. Тази вечер, 20.05.2025 от 19:00 часа е прожекцията в  Лъки Дом на киното - Пловдив.  Входът е свободен.  Днес на прожекцията в Пловдив ще присъства режисьорът на филма  Димитрис Георгиев.  Историята не е..

публикувано на 20.05.25 в 10:01

Мария Николова представя книгата "Светулки през зимата"

Премиера на книгата с разкази и есета „Светулки през зимата“ ще направи пловдивската авторка Мария Николова тази вечер в Народна библиотека „Иван Вазов“. За писателката и нейното творчество ще говори редакторът акад. Благовеста Касабова. Модератор на литературната среща ще бъде писателят Иван Христов. Това е втора книга с проза на Мария..

публикувано на 20.05.25 в 08:27

Красимир Димовски получи наградата за роман на годината

Красимир Димовски получи Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България". Той бе отличен за романа си "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П". Името му бе съобщено на церемония в Софийската градска художествена галерия. Авторът каза, че най-голямото богатство на човек е да може да намери празно пространство: В..

публикувано на 20.05.25 в 06:21