Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

БПЦ разисква социалната си дейност на семинар в Пловдив

| обновено на 26.06.24 в 10:54
4
Снимка: Антоанета Петричанска, Радио Пловдив

Пловдивската митрополия е домакин на четвъртия заключителен семинар „Социална свързаност и подкрепа“. 

Форумът има за цел да повиши информираността за социалните услуги, които църквата предоставя. Проектът „Социална свързаност и подкрепа“ е финансиран от Фонд „Социална закрила“ към Министерството на труда и социалната политика и се изпълнява от Сдружение „Света Богородица“ - първият доставчик на социални услуги към БПЦ.

Отец Серафим Янев от Кремиковския манастир "Св. Георги Победоносец" обясни, че имат центрове за социална рехабилитация и интеграция на деца с увреждания, където работят много специалисти в помощ на тези деца.
"Идеята е в цялост да се подкрепи всяко едно дете. Не просто да му се помогне, да се облече, да се нахрани, а така, че да бъде достоен член на обществото. В Софийска епархия има голяма палитра деца - аутисти, деца с Даун, с генерализирани разстройства, деца с опит за самоубийство, с гръбначни изкривявания, деца, болни от рак в различни фази".

Форумът бе открит от пловдивския митрополит Николай. Тук са и други двама митрополити - Антоний и Яков, епископ Висарион Смолянски, кметът Костадин Димитров, областният управител Илия Зюмбилев, кметът на Смолян Николай Мелемов, много духовници от различни епархии. 

След приветствието на митрополит Николай към гостите, думата взе заместник-министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров. Той посочи, че държавата отделя над 1 милиард лева за социални услуги, а те са над 1800.  На територията на Пловдив се предоставя цялата палитра от социални услуги, отбеляза Лазаров.

Община Пловдив е една от най-социалните в България със своите над 70 социални услуги за деца и възрастни, заяви кметът Костадин Димитров.  Той посочи, че на преден план са поставени нуждите на най-уязвимите групи. Кметът благодари на митрополит Николай за доброто сътрудничество. Димитров подчерта убеждението си, че държавата и църквата трябва да вървят заедно, "ръка за ръка".

В приветственото си слово митрополит Николай нарече бизнесмена Георги Гергов, в чийто хотел се провежда семинарът,  "негово високопреосвещенство", благодарейки му, че е предоставил база за проявата им. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49