Според него страната ни повече от 20 г. е отговаряла на всички 4 критерия, но през последните 3 години изведнъж темпът на инфлация се е ускорил. Гледачев уточни още, че след войната в Украйна във всички страни инфлацията се покачи, защото газта и нефта се повишиха на международните пазари и енергията скочи до големи висоти, но след това тя се върна на старите нива.
„В България не беше така, т.е. българските правителства не искаха влизане в еврозоната през януари 2025 г. Да, те говореха, че това е целта им, но с действията си показваха друго. Политиката, която водеха беше за увеличаване на инфлацията“, коментира Гледачев.
Той обясни, че инфлацията у нас е повишена по два начина чрез увеличаване на доходите и на цената на енергоносителите.
Добави още, че във всички други страни цената на енергоносителите в момента пада за разлика от България.
„У нас се увеличава цената на природния газ, за да може държавните фирми да излязат на печалба. Тя можеше да не бъде дигана или вместо с 10% да скочи с 2%.
Основният носител на инфлация в света са енергоносителите, а те се управляват от държавата, държавата не искаше съвсем целенасочено инфлацията да пада.
България е рекордьор по увеличение на доходите. От 2020 до 2023 г. доходите са увеличени с 27.5%, в ЕС те са се повишили с 9,5% или над 3 пъти са увеличени доходите в България. Само миналата година са увеличени с над 15%. Държавата може да увеличава в държавния и общинския сектор. По този начин България не забогатява, а се увеличава допълнително инфлацията. Не казвам, че трябва да стоим с ниски заплати, а че темпът на увеличение не беше съобразен с целта, която имаме“, обясни Гледачев.
Според него и ДПС, и ГЕРБ закономерно и тенденциозно са направили, така че страната ни да не приеме еврото точно сега. „Една от причините е, че стратегията на Бойко Борисов беше такава. Той е човек, който иска когато се пуска магистрала да го направи той, т.е. Тодор Живков в нови времена. Борисов искаше да каже аз ви вкарах в еврозоната, друг няма да вкара България в еврозоната“, коментира Гледачев.
Добави още, че няма нищо целенасочено в разминаването на оценката за инфлацията на ЕК и на ЕЦБ.
Прогнозира, че инфлацията ще бъде намалена и най-рано страната ни може да се присъедини към валутния борд в средата на другата година. Това е възможно след като поиска извънреден конвергентен доклад. Такъв до момента е искала само Латвия.
"Българският бизнес е готов от години да приеме еврото. Това показват включително и нашите данни от годишната анкета, която правим". Това каза заместник-председателят на Българската стопанска камара Станислав Попдончев. Днес Асоциацията на организациите на българските работодатели, част от която е и БСК, излезе с позиция, отправена към президента..
Това, което направи председателят на Народното събрание е абсолютно незаконно , заяви пред Радио Пловдив политологът Слави Василев . Той обясни, че решението на Наталия Киселова да върне искането на президента за провеждане на референдум без да се произнесе парламентът е противозаконно , защото в закона за прякото участие на..
Доколко предложения от президента Румен Радев референдум за еврото е целенасочен саботаж за приемането на страната ни в еврозоната? Според икономиста Румен Гълъбинов Българи отговаря изцяло на всички Маастрихтски критерии за инфлацията, лихвените проценти, бюджетния дефицит и нивото на дълга спрямо държавното управление към брутния вътрешен..
Кметът на район „Зпааден“ ще поиска по време на сесията на ОбС на 15-ти май допълнителни 100 хиляди лева към бюджета на района, който е фиксиран на 500 хиляди лева. Това заяви Тони Стойчева в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив. По думите й тези 500 хиляди лева, които са заложени за „Западен“ в проекта на бюджета на града..
Групата на ГЕРБ ще подкрепи бюджета на Пловдив на предстоящата сесия на ОбС на 15 май – обяви в интервю за Радио Пловдив общинският съветник от ГЕРБ Слави Георгиев, който е председател на правната комисия. Припомням, че предложението на кмета Костадин Димитров е бюджетът на общината да бъде в размер на близо 715 млн. лева, което е..