Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен форум за кирилицата „… И ний сме дали нещо на света“.
Над 30 известни учени слависти от 11 държави заедно със свои български колеги обсъждат значението на българските букви, език и книжовност за славянското и световното културно наследство, опазването и разпространението на славянското наследство, значението на езика и идентичността в процесите на глобализация.
Сред акцентите на втория ден на форума ще бъде съхранението на българската идентичност сред българските общности в чужбина.
Точно в този фокус е изследването на проф. Мария Шнитер и доц. Адриана Любенова, които са направили повече от 700 анкети с живеещи извън страната българчета.
По думите на проф. Шнитер достатъчно трудно е на живеещите в чужда езикова среда да съхраняват езика и да овладяват писмеността, но изследването показва колко дълбоко близък е майчиният език за тях. На въпрос кога най- често го използват запитаните споделят, че това са най- съкровени и емоционални моменти.
"Да кажат "Благодаря!", да се помолят, да се скарат или да споделят нещо, които други да не разберат".
Проф. Шнитер акцентира върху това колко важна е подкрепата и политиката на българксата държава да се съхрани традицията и паметта, защото само усилията на семействата няма да са достатъчни.
Интервюто можете да чуете в прикачения звуков файл.
Приемам с отговорност номинацията да бъда министър на околната среда, мисля че имам необходимата подготовка и познания в сектора от дълги години. Това заяви пред Радио Пловдив депутатът от БСП от Пловдив област Манол Генов , чието име бе включено в споразумението, договорено между ГЕРБ-СДС, БСП - Обединена левица и Има такъв народ за..
В много сфери ни учат да очакваме, че рисковете ще се “разпределят нормално” – повечето потенциални проблеми са умерени. Но тук се крие опасност. Ако погрешно приемем, че едно разпределение е нормално, когато то всъщност не е, рискуваме да подценим негативното въздействие на редките събития. Ако очаквате повечето рискове да са малки или “средни”,..
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..