Припомням, че миналата година Министерството на културата не отпусна средства за т.нар. Златен град до село Васил Левски. Тази седмица стана ясно, че държавата дава цялата поискана сума от 55 хиляди лева.
Също за РАМ Пловдив ще има средства за теренни проучвания до селата Рогош, Скутаре и Войводиново. На екипа с ръководител Елена Божинова са отпуснати 18 хиляди лева.
Проучвания на Асенова крепост няма да има, въпреки че този обект получи предварително одобрение през юни. На сесията тази седмица на министерството на културата стана ясно, че оценката на проекта е ниска и държавата няма да разреши там разкопки.
Тракийският селищен център край село Васил Левски, известен като Златния град, се предполага, че е първата столица на одрисите. Досега е разкрита укрепената част, която е на площ около 3 декара и е обградена с крепостна стена с височина 3 метра. Разкрита е и храмова постройка с квадратен план. Тази година археологическите дейности се прехвърлят върху втора храмова постройка, която беше открита по-миналата година, но все още не е проучвана. Това обясни доц. Костадин Кисьов, директор на Регионалния археологически музей в Пловдив.
"Проучванията ще бъдат съсредоточени в разкриване и установяване на планировката, структурата и начина на изграждане. Предполагам, че ще има интересни находки, тъй като от втория храм сме открили един огромен акротерий - това е архитектурен детайл, който е украсявал покрива на сградата и е от сиенит. Тежеше близо 200 килограма. Сега ще разкриваме целия този покрив, който е паднал във вътрешността на самата сграда. Керемидите са изключително интересни. Те не се срещат в ареала на България в други обекти", каза Кисьов.
Археологическите проучвания край село Васил Левски ще започнат през септември и ще продължат 3 месеца. Те стартират веднага след приключване на разкопките по Голямата могила в район Южен. Там миналата година беше открит култов храм дълъг 6 метра и състоящ се от две помещения. Проучено беше само едното помещение, тази година археологическите дейности са в другото помещение. То се намира на запад и е служило за вход.
В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма "Точно днес" коментира темата за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..
Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..
"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..