Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Култът към огъня и към слънцето е универсален

"В календара думата "празник" се използва не така, както ние днес сме свикнали. Това са дните, в които хората са правели много неща, за да се предпазят - от природата, да измолят дъжд и т.н. Тези горещнинци - 15, 16 и 17 юли, са познати в чест на огъня. И неслучайно народният календар е свързан и с християнския. Това са дните, в които се почитат мъчениците Кирик и Юлита, Св. Атиноген и Св. Марина, загинали за христовата вяра".  Това заяви главният уредник на РЕМ Лора Христозова.

По думите й, тези дни са свързани с много забрани за домашна работа, които хората трябва да спазват. Не се прави нищо на нивата, дори дотам не се ходи, не се пече, не се меси хляб. Нарушаването на забраните е свързано с пожарите, което в тези горещи дни е много актуално.

По време на горещниците земеделците успяват да си отпочинат от тежкия летен труд. По тях в в същото време в народните представи се гадае за това, какво ще бъде времето през най-лютите зимни месеци - януари, февруари и март. 

"Смята се, че колкото по-силно пече слънцето през трите горещника, толкова повече няма да има сняг и зимни виелици през трите първи месеци от годината.  Най-важното обаче е, че култът към огъня е много силен и когато се е строяла къща, нашите прабаби и прадядовци първо са  правели огнището, което трябва да е на юг, на изток. Огънят се поддържа през цялата година и единственият ден, когато той се гаси, е на 15-ти юли. Тогава трябва да измолим да няма толкова много пожари, които да унищожат реколтата. Новият огън се пали на Св. Марина  - на 17-ти юли".

Христозова уточни, че в нощта между 16-ти и 17-ти двама мъже, обикновено близнаци, отиват на площада, търкат дървени клони и така се ражда новият огън. Той се прескача от всички за здраве и всеки отнася от него в дома си, за да го пази през цялата година.

"Култът към огъня и към слънцето е универсален. Където и да отидем, ще се срещнем с почитта и страха на хората към тях. Освен към огъня, в тези дни се почита и водата.  Марина означава "морска". Неслучайно обичаите са свързани с лековитата вода и сега е времето всеки човек през тези три дни да отиде да се потопи в бликащ от земята минерален извор, за да е здрав през цялата година".

За това време са интересни и  характерните любовни магии, седенките, мисълта за това как да бъде продължен родът. Момите са влачели след себе си стебла от тиква - дълги и провлачени, за да се влачат така и ергените след тях, както и след запалване на новия огън, в камината се е поставял мокър конец, за да съхнат така момците по девойките.

"Всичко, което нашите прадеди са правели, е носело дълбок смисъл и ние сме забравили едно знание, което е било естествено за тях. Българинът е суеверен човек - изпитва страх, но и в същото време боготвори природата. И е стигнал до извода, че ако реши да се бори с природата, битката му ще бъде загубена. Природата трябва да бъде омилостивена и ако не бъде, тя ще си отмъсти", заяви още Лора Христозова.

Интервюто - звуковия файл: 


По публикацията работи: Веселина Пеева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Пловдив се открива Биенале на съвременното изкуство

Днес, на 19 август, в Аграрен университет Пловдив се открива Биенале на съвременното изкуство 2024 , с куратор Мария Аргирова, организирано от фондация "Изкуство през вековете".  Биеналето обхваща три локации: Аграрен университет - Пловдив, Галерия "ДПХ" (бул. "Цар Борис IIIОбединител" 153) и културен център "Елизиум" - на ул. "Душо..

обновено на 19.08.24 в 12:08

Преге - предаване за света на книгите, 17 - 22 август

В предаването за книги на Радио Пловдив на 17.08. 2024г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Бенхамин Лабатут. Кога престанахме да разбираме света. 192 стр., ок. 4а, Лабиринт, 2024. Джулиан Барнс. История на света в 10  ½ глави. 344 стр., второ изд., ок. 5А, Обсидиан. Йън Флеминг. От Русия..

публикувано на 19.08.24 в 10:00

Доброволци възстановяват църквата и параклиси в Бачково

Вече няколко параклиса са напълно обновени и са се превърнали в приятно място за отдих.  Доброволци и кметство в асеновградското село Бачково реставрират стари параклиси край населеното място. В последните години няколко божии храмове са били обновени, което е допринесло за съхранението им и вече се посещават от местни и гости. В близост до..

публикувано на 19.08.24 в 07:38

Фестивалът "Творците" започва в Стария град

В Пловдив стартира международният фестивал  ТВОРЦИТЕ  – продължение на набралия полезна сила в годините пленер  ТВОРЕЦЪТ , който се провежда вече 15 години (от 2008 г.) като проект и под егидата на Ротари клуб Пловдив-Пълдин. За 2024 г. фестивалът е важна част от годишния план на Клуба. Първи фестивал "Творците" през август в Пловдив..

публикувано на 19.08.24 в 07:17

В "Срещите" за радостта и тъгата, спомена и надеждата

"И да започнем отначало" - така поетът завършва мемоарите си. Как така отначало? И защо Недялко Йорданов казва: "Такъв те искам мой живот- един и същ, един и същ многократно". В "Срещите" един разговор отпреди 7 години, разговор пълен с хумор, носталгия и мъдрост. Чуйте цялото предаване в звуковия файл.

обновено на 17.08.24 в 10:45