Това вече го изпитахме през август 2022 г., когато обаче имаше компенсации за бизнеса и той понесе поскъпването сравнително леко. Сега обаче в пиковите два месеца на туристическия сезон - юли и август, тази цена я понасят главно хотелите и ресторантите. След 16 ч. туристите влизат в хотелите, ползват интензивно вода, нашият бранш е много енергоемък, заради загряване на вода, охлаждане, печки и т.н. и оттам нататък сключените предварително договори с туроператорите няма как да бъдат с променени условия. Удара го понасят понесен от хотелиерите и ресторантьорите". Това заяви заместник-председателят на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация и председател на пловдивското сдружение "Тракия" Еньо Енев.
Енев подчерта, че за тази ситуация от ИБ на БХРА вече са уведомили с отворено писмо премиера, Министерствата на финансите и на енергетиката, както и парламентарните групи и медиите, с надеждата НС да гласува компенсации, които ще подпомогнат цялата икономика на България.
"Всички знаем, че туризмът не е само един хотел и ресторант, а снабдители, производители, десетки други браншове, които влияят на туризма и ще се повлияят от загубата на туристи. Компенсациите могат да бъдат като предишния път - всичко, което е до 200 и 250 лв. на мгвт/ч, а оттам нагоре да го поеме държавата.
Това свръхпроизводство и свръхпечалба, което генерират тези, които се занимават с електрическата енергия, може да даде възможното решение".
Енев заяви още, че държавата "се оглежда в съседните страни" и се опитва да държи високо ниво, за да привлича туристи. Дестинациите около България са популярни и туризмът там се развива динамично и застрашава нашия.
"Туроператорите у нас се стремят да договарят цени, които да са атрактивни за туристите, за да дойдат и у нас. При тези условия най-многото, което може да поеме туроператорът, е между 5 и 7 %. Оттам нагоре всичко е катастрофално и ще доведе до фалити".
По думите на Енев, непредвидимостта, на която сега сме свидетели, може да бъде сравнена с Ковид-кризата. "При тези цени на електроенергията без компенсация от държавата, ще се стигне дотам, самите търговци да си затворят обектите. Като ги затворят, ще освободят персонала, който и без това сега е в голям дефицит. Управляващите бягат от отговорност и неглижират проблема. Ще дойде момент, когато обектите в туризма ще бъдат масово затворени, поради липса на потребление и на хора.
Няма и взети мерки от Външно министерство, които да облекчават визовия режим и да няма забавяния на визите на хората от трети страни. С по-леки условия трябва да се дават визите, те да бъдат по-дългосрочни, за да може вече ангажираният отвън работник да остане тук и да си работи спокойно".
Енев уточни още, че отдавна има сериозен спад на руски туристи, каквито след войната вече не пътуват до България. Има туристи от Европа, повече са румънците и украинците.
"За разлика от другите години, този сезон е доста къс. Има и недобросъвестни колеги, които търсят бърза печалба, не спазват елементарни изисквания за сметка на останалите, които работим сърцато и искаме България да просперира. За радост обаче, има и доста хора, които работят качествено, излизат "на светло" и това е правилният път".
Енев бе категоричен, че след август в бранша ще има масови фалити, защото сметките за електроенергия са скочили над 100 пъти и цените сега са "убийствени".
Интервюто - звуковия файл:
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..