В сводестата зала на Балабановата къща e открита любопитна изложба – „Асен и Илия Пейкови“. Инициативата е част от мащабния летен фестивал „Лято в Стария град“, който се осъществява в рамките на трите най-горещи месеца.
Изложбата представя за първи път творби на двама изключителни и почти неизвестни у нас артисти - световноизвестният скулптор Асен Пейков - автор на статуята на Леонардо да Винчи на международното летище в РИМ, и на неговия брат – художника абстракционист Илия Пейков, наречен „Пионер на комсмическата живопис“.
Двамата са родени в София,съответно през 1908 и 1911 г., но напускат България и творят в Италия. По-големият брат Асен Пейков създава над 1300 скултури като успява да се превърне в един от водещите творци на италианската скулптура.Освен на скулптурата на Леонардо да Винчи, Асен Пейков е автор и на бронзовата Минерва в университета в Бари, на мраморната стутуя на Сан Джовани в Рим, на бюста на Папа Пий 12-ти за конгресния център „Мондо Милиоре“ в Рим, както и на бронзовата роза – символ на една от най-престижните римски награди, учредена през 1967 г. „Премия симпатия“.
По-малкият брат – Илия Пейков следва брат си в Рим, където създава първите си картини – пейзажи, но впоследствие творбите му придобиват вид на космически композиции. Пионерът на космическата живопис, както го наричат ценителите, рисува тези творби с пръсти. Днес картините на Илия Пейков са притежание на музеи и честни колекции в Европа, Бразиция, Венецуела, Коста Рика, САЩ, Хондурас, Южна Америка.
И двамата творци още приживе се радват на признание, като са носители на български и италиански отличия. Илия Пейков е удостоен със званието „Кавалер на Италианската република“ и орден „Кирил и Методий“, а през2007 г. в Рим е именуван площад на негово име.
Същата съдба има и по-големият брат Асен Пейков, чието име носи римски площад в близост до Колизеума, както и улица в София. По повод 100 годишнината от рождението на Асен Пейков през 2008 година в град Севлиево, където семейството е живяло, е открита художествена галерия „Асен и Илия Пейкови“.
Изложбата може да бъде видяна до 20 август.
В предаването за книги на Радио Пловдив на 18. 01. 202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Бърнард Шоу. Оръжията и човекът. 2-ро изд. 152 стр., 4А, УИ „Св. Кл. Охридски“, 2025. Михаил Булгаков. Майстора и Маргарита. 608 стр., ок. 5А, Хеликон, 2025. Робърт Харис. Пропаст. 448 стр., 5А,..
Издателство " Жанет 45 " представя на читателите „ Сбогуване “ - нова книга от поредицата „Отвъд“. За първи път у нас се издава творба на писателката Нога Албалах от Израел. Преводач от иврит на минималистичния роман е Емилия Юлзари. Авторката има четири романа. Носителка е на редица национални награди, сред които Наградата на министерство..
Фотоизложбата „Украински носии и традиции“ е част от благотворителния проект „Искрени“ на Център „Домосфера", Киев. Авторите на идеята са Ярослава Гресь и Олександр Тодорчук, който популяризира символните значения на народните носии и автентични предмети на бита, извор на украинската идентичност и уникалност, запазени от предишните поколения...
В "Срещите" разговор за корупцията с финансовия анализатор Светозар Гледачев. Корупцията е явление, споменато за първи път в 24-и век преди новата ера. Победима ли е? Едва ли, след като се оказва, че корупция има и при животните. Предаването е в събота след новините в 9 часа.
Поетът и писател Антон Баев е поканил свои колеги на „Литературно четене за татковците“ тази вечер в пловдивското читалище „Възраждане“. Така авторът е избрал да отбележи и имения си ден на по чаша вино с приятели. Антон Баев ще представи и за първи път пред пловдивска публика своята нова книга „Татко“ , която съдържа 33 стиха,..