Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба представя братята Асен и Илия Пейкови

| обновено на 31.07.24 в 08:24
2
Галерия "Асен и Илия Пейкови" Севлиево

В сводестата зала на Балабановата къща  e открита любопитна изложба – „Асен и Илия Пейкови“. Инициативата е част от мащабния летен фестивал „Лято в Стария град“, който се осъществява в рамките на трите най-горещи месеца.

Изложбата представя за първи път творби на двама изключителни и почти неизвестни у нас артисти - световноизвестният  скулптор Асен Пейков - автор на статуята на Леонардо да Винчи на международното летище в РИМ, и на неговия брат – художника абстракционист Илия Пейков, наречен „Пионер на комсмическата живопис“.

Двамата са родени в София,съответно през 1908 и 1911 г., но напускат България и творят в Италия. По-големият брат Асен Пейков създава над 1300 скултури като успява да се превърне в един от водещите творци на италианската скулптура.Освен на скулптурата на Леонардо да Винчи, Асен Пейков е автор и на бронзовата Минерва в университета в Бари, на мраморната стутуя на Сан Джовани в Рим, на бюста на Папа Пий 12-ти за конгресния център „Мондо Милиоре“ в Рим, както и на бронзовата роза – символ на една от най-престижните римски награди, учредена през 1967 г. „Премия симпатия“.

По-малкият брат – Илия Пейков следва брат си в Рим, където създава първите си картини – пейзажи, но впоследствие творбите му придобиват вид на космически композиции. Пионерът на космическата живопис, както го наричат ценителите, рисува тези творби с пръсти. Днес  картините на Илия Пейков са притежание на музеи и честни колекции в Европа, Бразиция, Венецуела, Коста Рика, САЩ, Хондурас, Южна Америка.

 И двамата творци още приживе се радват на признание, като са носители на български и италиански отличия. Илия Пейков е удостоен със званието „Кавалер на Италианската република“ и орден „Кирил и Методий“, а  през2007 г. в Рим е именуван площад на негово име.

Същата съдба има и по-големият брат Асен Пейков, чието име носи римски площад в близост до Колизеума, както и улица в София.  По повод 100 годишнината от рождението на Асен Пейков през 2008 година  в град Севлиево, където семейството е живяло, е открита художествена галерия „Асен и Илия Пейкови“.

Изложбата може да бъде видяна до 20 август.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

ОФ "Пловдив 2019" е изпълнила на 56% бюджета си за 2024 година

Малко над 1 милион лева възлизат спестените средства от бюджета на Фондация „Пловдив 2019“ за миналата година, който е в размер на 3 милиона 618 хиляди лева. Изразходваните средства са малко над 2 милиона. Според отчета на фондацията изпълнението на бюджета е 56%.  От общо 2 милиона и 600 хиляди лева бюджетна субсидия от Община Пловдив, са похарчени..

публикувано на 24.02.25 в 14:05

Стоян Сърданов с "Икар" за чест и достойнство

Станаха ясни номинациите за наградите „Икар“, връчвани от Съюза на артистите в България.  Актьорът Явор Милушев получава наградата „Икар“ за изключителен принос към българския театър, съобщиха от актьорската гилдия.  Призът  „Икар“ за чест и достойнство се присъжда на 76-годишния актьор - ветеран в Пловдивската драма Стоян Сърданов. Пред..

обновено на 24.02.25 в 12:58

Преге - предаване за света на книгите, 22 - 28 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 22.02. 2025г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ (нови книги) Алеко Константинов. Бай Ганьо. До Чикаго и назад, пътеписи, разкази, фейлетони. 402 стр., ок. 7А, Фама+, 2025. Мика Валтари. Синухе Египтянинът. 600 стр., 7А, Изток-Запад, 2025. Владимир Зарев...

публикувано на 24.02.25 в 10:08

Изложба базар на мартеници в читалище „Възраждане“

Изложба базар на мартеници, изработени от майсторките от Клуб „Българка“, ще се открие тази вечер от 18 ч. в читалище „Възраждане“. Проявата включва литературно-музикална програма с участието на приятели на читалището. Това е втора поред изложба, посветена на 1 март, като началото беше поставено миналата година. Клуб „Българка“ съществува..

публикувано на 24.02.25 в 09:09

В "Срещите" за човека и човешките ценности

Сега, когато футоролозите ни уверяват, че идва епоха, в която ще трябва да преизобретим себе си, в "Срещите" се връщаме към някои изконни човешки качества.  Обединихме ги във въпроса: "Какво означава да принадлежиш към човешкия род днес?"  Търсим отговорите с писателя Красимир Димовски и богослова Радослав Паскалев.

обновено на 22.02.25 в 09:10