Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Носенето на маски при мръсен въздух е въпрос на манталитет

На фона на бушуващите през лятото пожари и замърсяването на въздуха в края на миналата седмица заради горящото депо за отпадъци в Цалапица говорим за здравната цена на мръсния въздух и знаем ли как адекватно да се предпазим в такива ситуации. Разговорът е с доц. Владимир Ходжев, началник на клиниката по пневмология и фтизиатрия в УМБАЛ „Св. Георги“.

"Когато има замърсяване на въздуха вследствие на пожари, първото нещо, което човек трябва да направи, ако е в собствения си дом, е да затвори прозорците и по възможност да не излиза навън. Ако това се налага, добре е да се носят предпазни маски. Моите наблюдения са обаче, че нещата с маските не седят добре. Дори по време на ковид пандемията беше доста трудно да се прилага това защитно средство", посочи доц. Ходжев. 

Според него носенето на маски е въпрос на манталитет. Той изрази надежда, че младото младото поколение ще има по-отговорно отношение по отношение на собственото си здраве. 

По думите на пневмолога при подобни бедствия системата за ранно предупреждение трябва да уведомява гражданите, но на този етап тя върви на приливи и отливи. "Мисля, че в бъдеще нещата ще се развият в по-позитивен план, особено като сравним нещата в миналото, с Чернобил и т.н. Сега има нагласа хората да бъдат предупредени, но не всичко все още сработва както трябва", смята лекарят. 

Началникът на пневмо-фтизиатричната клиника в УМБАЛ "Свети Георги" разкри как влияят фините прахови частици (ФПЧ) на човешкото здраве. "Когато имаме някакво бедствие, каквото е един пожар, на практика се отделят ФПЧ с много малък диаметър. По-големите частици се отлагат в горните дихателни пътища и могат да доведат до тяхното дразнене и до кашлица. По-опасни обаче са фините прахови частици, които могат да проникнат дълбоко в белите дробове и да предизвикат проблеми за пациенти с бронхиална астма и ХОББ. Може да се получи обостряне на тези заболявания и да настъпи пристъп на задух, което е едно драматично и спешно състояние и изисква лекарска помощ", подчерта той. 

Според пневмолога хронично замърсяване на въздуха обикновено се случва при някои климатични промени. "Например, когато има мъгла и ако това нещо често се повтаря, замърсяването на въздуха става рисков фактор за редица белодробни и сърдечно-съдови заболявания и също води до рискове за развитие на карцином на белите дробове - най-честия карцином при мъжете в България. Но подчертавам, че основният фактор е тютюнопушенето. Белите дробове са създадени в тях да влиза само чист въздух. Всичко друго може да доведе до проблеми", обясни специалистът. 

Пой напомни, че СЗО гледа много сериозно на проблема с мръсния въздух, тъй като има тенденция към завишаване на тези случаи там, където въздухът не е достатъчно чист. 

Чуйте още в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58