Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ПУ е домакин на международен семинар на българисти

Студенти и докторанти от 10 държави се включиха в Международния семинар на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, който продължава до 10 август. Най-далечният участник е от страната на изгряващото слънце – Япония. Събира ги една обща страст - изучаването на българския език, историята и културата на страната ни. Темата на семинара е Културната карта на България – Родопите.

Програмата им е интензивна, като включва както класически лекции, така и съвременни форми на обучение. Маршрутът на пътуващия семинар обхваща важните културни топоси в региона, сред които и Бачковския манастир и Асеновата крепост.

„Ще могат да слушат за Перперикон, за траките, да се опитат да си избият сами масло. Ще опитат ежедневието на Родопите – днешно, съвременно, но и онова, което е паметта на Родопите за миналото.

Ще слушат и лекции по развитие на езика, древни ритуали и модерната им актуализация. Предвидени са и множество дискусии, които ще пропукват стереотипите.

Разделени на екипи през цялото време ще работят по определена тема, като накрая чрез визуално представяне ще покажат как те виждат България“, обясни единият от организаторите проф. Любка Липчева-Пранджева.

Подчерта още, че за славистите българският език е изключително важен, затова и има голям интерес към езика ни.

Добави, че за Балканските народи няма проблем да разберат голямото присъствие на турцизми в българския език.

„Изключително трудно е за народите, които имат голяма дистанция от нас, да разберат глаголните времена и формите им на употреба. Те стават сериозен проблем, защото не само липсва представата за преизказно наклонение, но и липсва представата за свършен и несвършен вид на глагола, идеята, че през глаголната форма се предава не само модалност, но и дали съм свидетел на събитието“, обясни проф. Любка Липчева-Пранджева

Семинарът е част от от Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52

Повторните проби са заради напрежението, чумата е сигурна

Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..

публикувано на 27.11.24 в 16:38

Европейските пациенти искат лечение за географска атрофия

Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

На 29.11. се чакат пробите за чума по овцете от бг лаборатория

След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби.  Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през  годините се е наложил..

публикувано на 27.11.24 в 15:42

Карловски студент със стипендия от Софийския университет

Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...

публикувано на 27.11.24 в 13:55