Пилотното издание на фестивала "Ние сме децата на реката" е под мотото “Преоткрий природата в твоя град”. Програмата на фестивала ще включва разнообразие от дейности, подходящи за всички възрасти. Еднодневното събитие e на 21 септември, от 10 часа, в района на моста на Водната палата, в Пловдив. Това събитие има за цел да обедини различни форми на изкуство и култура, като същевременно насърчава оценяването на естествената красота на реката и популяризира концепцията за зелен град, и зелена култура сред децата и техните семейства.
„Фестивалът е повече от просто забавление, той вдъхновява децата да изследват своите интереси и таланти, в една красива и природосъобразна среда. Ние сме се насочили към всички възрасти, но акцентът и фокусът са децата. Нашата мисия е да създадем трайно въздействие върху пловдивчани и да насърчим у тях ценностите на устойчивостта, опазването на околната среда и зелената култура, и холистично съобразен живот. Чрез комбиниране на различни форми на изкуство, образование и спортни дейности, ние вярваме, че фестивалът ще бъде вълнуващо и запомнящо се преживяване за всички участващи“, споделя Мира Мохсен, един от организаторите на фестивала и част от фондация „InBetween“, която работи за това да свързва изкуството и природата. Събитието е част от програмата „Зелена Култура – Зелен Град“ на Пловдив, Европейска столица на културата 2019.
Програмата включва разнообразие от дейности, подходящи за деца от всички възрасти, включително работилници за изкуство, музикални изпълнения, спортни активности, йога практики и образователно-дискусионни панели. Част от темите, на които ще бъде обърнато специално внимание са – значението на зелените пространства в градска среда, устойчиви транспортни решения, енергийна ефективност, намаляване на отпадъците и рециклиране. Специално място на фестивала ще има скултурата „Дърво на желанията“.
„Това е една скулптура, която ни замисля за рециклирането и намаляване на отпадъците. Самото дърво ще бъде изработено от рециклирани материали. Идеята е дървото да бъде като свързващо звено между децата, жителите на града и Общината. Всеки ще може да постави на него бележки, рисунки или някакви символични знаци, които да бъдат като обмяна на информация, като кореспонденция. После, тези бележки или писма ще бъдат оформени и изпратени към Общината за бъдещи инициативи, и проекти насочени към създаване на по-устойчив град“, казва още Мира Мохсен, която е и автор на артистичната скуптура от рециклирани материали. Дървото ще бъде изработено с помощта на доброволци.
За образователно-дискусионните панели са поканени различни специалисти, които се занимават с градско планиране, имунология и здраве, медитация и други. Освен това, образователно-дискусионните панели ще бъдат с интерактивни и научни демонстрации. Децата ще могат да научат повече за екосистемата на реката, както и да участват в забавни експерименти. Като част от фестивала са предвидени приключенски зони и зона за релакс. В програмата е включено и театрално представление за деца.
По този начин, според организаторите, децата не само ще се забавляват, но и ще бъдат вдъхновени да оценят връзката между хората, града и природата.
Мира Мохсен е гост в предаването „Вход свободен“.
"Всяко куче влиза в живота ни с определена мисия и има отреден смисъл в него. От нас хората зависи дали те ще го осъществят." Думи на Мира Бонжева - автор на книгата "Разговор с куче", сертифициран треньор и пламенен застъпник за добруването на кучетата. Тя е твърдо убедена, че о т нас си зависи дали кучето ще живее помръкнало в своята..
И двамата седяха в хола: тя на любовния стол, той на дивана. Тя го погледна с копнеж. Но той не забеляза. Очите му бяха приковани в телефона. Тя не знаеше какво прави той, дали сърфира в мрежата, играе ли игра или планира. Всичко, което знаеше, беше, че чувстваше, че телефонът привлича повече внимание от нея.... Това е история, която е..
И тази неделя на 16 февруари, “Снимката на нощта” ще бъде интересна и различна. За радост на малките ни слушатели, детската писателка Катя Антонова ще бъде наш гост. Почитателите на поредицата от книги “Феята от захарницата”, ще научат и кога Катя ще се срещне с тях в Пловдив. Слушайте “Снимката на нощта” със Стефи Стаменова от 18.30ч.
Пореден епизод на "Уроци по щастие" във февруарския им вариант, в който разглеждаме предизвикателствата във връзката през 2025г. Днес поставяме въпроса "Познаваме ли себе си?"! Разглеждаме този въпрос с консултанта ни психолог и семеен терапевт Петя Георгиева, която разглежда детайлите по темата, споделя от професионалния си опит. Насоки за спраяне с..
Разказваме ви и за терапията с животни - метод за работа с хора с увреждания, и едно анкетно проучване по темата, което провежда Деница Маргаритова. Анималотерапията, известна още като зоотерапия, представлява диагностика или лечение на различни медицински състояния с помощта на животни. По същество, анималотерапията е общо понятие, включващо..