Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законодателните поправки отнемат правото да се говори

"Приетите промени в уредбата на образователната система в училищата представляват проблем, защото засягат гарантирани в Конвенцията за правата на човека основни права, гарантирани в правния ред на ЕС, засягат и равенството на гражданите пред закона, гарантирано в българската Конституция.  Във фазата на развитие на съвременното общество, в която се намираме, от десетилетия насам е прието, че сексуалната ориентация на лицата е част от тяхната лична свобода, от самоопределянето им като човешки същества  и не може да бъде предмет на правно регулиране и различно третиране. Това от една страна засяга равенството и е форма на дискриминация, а от друга страна - засяга човешкото достойнство". Това заяви юристът и преподавател в СУ "Климент Охридски" Христо Христев.

По думите му, приетата мярка носи привкус на отминали времена,  за които се е смятало, че са надживени не само в цивилизования свят и Европа, но и в България. Проблемът не е само правен, защото много ясно носи почерка на политическа пропаганда, водена от режима на Путин в Москва, но подобни мерки са типични и за други държави, в които няма гарантирана свобода на личността и зачитане на човешкото достойнство. 

"Това, което е притеснително в случая е, че чрез законодателна мярка се цели да бъде ограничена възможността да се говори. Затова, когато в определен етап обучаваните в училище достигнат определена степен на интелектуална зрялост,  въпросите за личните  отношения са част от свободата на личността. Друг е въпросът, когато може да се говори, че има случаи, когато човек обективно  се е родил с едни характеристики на пола, но в определен момент,  поради други  причини -  биологични или психологически, в зависимост от конкретния случай, да стои въпросът за това той да определи сам своя пол."

Доц. Христев подчерта, че в голяма част от развития свят подобни дискусии са водени, решенията са обществено обсъждани и е гарантирана свободата на обществото.  "Но да се връщаме назад към миналото време или да се връщаме към други посоки на картата в Централна  Азия или Централна Африка, е недопустимо".

Дебат по темата  в Парламента не е провеждан.  Има обаче пропаганден закон, който копира тоталитарни или авторитарни мерки присъщди на режима в Русия, който се опитва чрез тях да прави политическа кампания на български терен.

"Не видях дебат между хора, които професионално познават особеността на работата в образователната система, развитието на личността и т.н. Вкл. и това, че голяма част от професионално представените становища на учители, на МОН и т.н. , преди да са стигнали до пленарна зала, са  отрицателни и обявени за неуместни".

Доц Христев бе категоричен, мерките трудно могат да бъдат прилагани на практика, за да бъдат атакувани. "Когато обявите разговора за това, дали в рамките на развитието на личността човек може сам да взима решения за  отношения си с други хора, вкл. и най-интимните,  какъв е неговия пол и т.н. за прорпаганда, разговор не може изобщо да се очаква."

Големият проблем на тази мярка отвъд конкретния предмет на забраната е,  че все едно на главата на българските деца да се сложи кашон  и те да бъдат индоктринирани с определени заготовки, които някой в Народното събрание е решил, че са правилни или неправилни.

Интервюто - звуковия файл: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
проф. Александър Маринов

Политическият разпад започна отдавна, засяга цялата система

„Отдавна е започнал политическият разпад и той засяга всички партии, в това число и така наречените системни партии, тоест тези които са по-стари. Но трябва да отбележим, че точно тези системни партии породиха кризата в системата. Но за съжаление, от същите болести, практически са заразени и новите формации, което показва, че системата е..

публикувано на 10.09.24 в 09:37

Пожарникарите изпращат тежко лято

„ Пожарите през топлия сезон в сравнение с другите лета не са нараснали като статистически брой, но техните мащаби са много по-значителни “ – заяви на откриването на Седмицата на пожарната безопасност в Пловдив старши комисар Васил Димов. „ Горските пожари се развиват много бързо и често се превръщат в бедствие, за което тази..

обновено на 09.09.24 в 13:15

Партиите трудно говорят с хората, дори и с твърдите си избиратели

Трудно е вече да разбрем стратегиите на двете крила на ДПС, както и подходът на ЦИК за регистрацията им, което вече е проблем, каза в предаването "Точно днес" политическият анализатор, експерт по изброни системи Даниел Стефанов. Той предположение, че и двете фракции търсят резервни варианти за участие на изборите без партията ДПС. Това ще донесе щети..

публикувано на 09.09.24 в 11:57

Опитът ще помогне на РИК, но проблем има с техническите екипи

Председателите на 16 и 17 РИК за Пловди- град и Пловдив- област Калоян Сухоруков и Янко Радунчев очакват опитът от честите избори да осигури спокойна работа на изборната администрация за вота на 27 октомври. По думите и на двамата проблем отново ще са съставите на СИК. Те изтъкват недостатъчната компетенстност на членовете, въпреки повишеното..

публикувано на 09.09.24 в 10:20

22-годишният Емануел има нужда от помощ, за да проходи

22-годишен младеж от Пловдив има нужда от помощ. Емануел Мишев е претърпял тежка катастрофа през месец май и по чудо е оживял. В резултат на инцидента се е наложило да бъде ампутиран единият му крак. След множество операции момчето най-накрая започва рехабилитация и му предстои протезиране. Майката на 22-годишния Емануел Нина Мишева е човекът,..

публикувано на 09.09.24 в 10:05