Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Кралска" цена от 10 000 лева за пъпеш от Пловдивско

Новият собственик на плода е Георги Таров, земеделски производител от Плевенско

"10 000 лева е последната цена от търга за Кралския пъпеш. Отива при Георги Таров, агробизнесмен от Плевен! Честито!"

Това написа на страницата си във Фейсбук пловдивският земеделски производител Красимир Кумчев. По негова инициатива за първи път в нашата страна бе разигран търг на „кралски пъпеш“. 

Търгът започна в 9 часа 4 август - неделя, и приключи в 21 часа снощи. Наддаването започна от 400 лева и стигна до 10 000 лeва. "Това е фантастична цена!", коментира Красимир Кумчев, в чиято градина е отгледан пъпешът. Той е от японския сорт "Юбари", който е най-скъпият в света. Абсолютният рекорд е регистриран в Япония, където пъпеш „Юбари“ е продаден за 46 000 щатски долара. 

Производителят обясни, че е било предизвикателство да го отгледа на тракийска земя. "За мое удовлетворение получи се прекрасен, фантастичен плод. Днес претеглихме един от 4-те плода и се оказа, че тежи 1 кг 670 грама, което е със 170 грама повече от горната граница, която се счита, че трябва да тежи "Юбари", допълни Кумчев. 

Новият собственик на пъпеша Георги Таров е земеделски производител от Вълчитрън и отглежда плодове и зеленчуци. Включил се е в търга на Красимир Кумчев, защото е заинтригуван от каузата за изграждане на Фонтана „Ябълката“, който да бъде символ на плодородието по нашите земи.

"Каузата си заслужава! Пъпешът е само средството да бъде постигната тя. Навярно 10-те хиляди лева няма да стигнат за паметника, но се надявам и други хора да се включат и необходимите пари да се съберат", каза пред Радио Пловдив Георги Таров.

Той допълни, че утре сутрин ще получи "кралския" пъпеш, но няма да го опита веднага. 

"Според моя приятел Красимир Кумчев плодът трябва да доузрее няколко дни, след като бъде откъснат. Така че най-вероятно след седмица ще го опитаме с приятели", обясни земеделският производител, който отглежда основно зърнени култури, но също дини и пъпеши. 

По публикацията работи: Антоанета Петричанска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Децата на града търсят връзката между изкуството и природата

Откриваме магията на рисуването, йогата, музиката и бойните изкуства на фестивала „Ние сме децата на реката“ “Преоткрий природата в твоя град” е мотото на пилотното издание на детския фестивал за изкуства “Ние сме децата на реката”, който ще се проведе след броени дни в града на тепетата, на 21 септември, събота. Официалното откриване е..

обновено на 17.09.24 в 15:11

Сколиозата – разпространение, лечение и теории

Сколиозата е описана още от Хипократ. Той е използвал думата “scolios” в смисъл на крив или извит. Рисунки, датиращи от този период, демонстрират различни възможности за лечение. Древногръцкият лечител Гален от Пергам въвежда термини, с които медицината си служи и в съвременния свят. Сколиозата се изразява като необичайна странична кривина..

обновено на 16.09.24 в 18:08

Парад на ретро коли в Смолян

Над 60 колекционерски стари коли бяха представени днес на изложението на ретро автомобили в Смолян. Парадът на ценните возила се провежда за втора година, организиран от Авто-мото ретро клуба в Смолян.   Колекционирането на ретро автомобили е голяма страст за всички нас, каза Владимир Кехайов, председател на Авто-мото ретро клуба.  Всички коли,..

публикувано на 14.09.24 в 16:37

Алтер его” - специален гост е Любен Дилов - Син

За книгата на Любен Дилов – Син „Антинародни приказки“ ще говорим в „Алтер его“ тази събота. Това е симпатично томче с градски фолклор. Ще имаме и втори гост – афористичното острие Валентин Димитров. В нашия радио-хепънинг ще имаме удоволствието да разгърнем книгата му „Дефакто“ – афоризми, преведена на сръбски от водещия сатирик в западната..

обновено на 14.09.24 в 16:13

Преоткриваме Пловдив през септември

Първата археологическа велообиколка в града под тепетата ще се състои на 22 септември 2024г. с начален час 10:00. Събитието се организира от Регионален археологически музей – Пловдив. Датата е избрана във връзка с Европейските дни на наследството и съвпада с Деня на независимостта на България.  В рамките на повече от час любителите на историята и..

публикувано на 13.09.24 в 16:45