Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологическо лято и на Емпорион Пистирос до Ветрен

Интересна сребърна монета от Тасос от края на V век пр. Хр. откриха археолозите - на нея има контра марка от Атина

Четвърта седмица продължават археологическите проучвания на Емпорион Пистирос, край град Ветрен, област Пазарджик. За това съобщи Виолета Дунева, директор на Археологическия музей „ Проф. Мечислав Домарадски“ в Септември. 

Разкопките се провеждат с подкрепата на фондация „Балканско наследство“ и на обекта работят археолози и доброволци. 

Ръководители на екипа са доц. Алексей Гоцев и доц. Емил Нанков. Доц. Гоцев съобщи, че вече 11-та година работят с неправителствената организация, които осигуряват студенти от чужбина.

От АМ-Септември са спечелили проект, финансиран за поредна година от Министерството на културата с 54 953 лева. Очакванията са още месец  - работата да продължи, със субсидията, осигурена от държавата. 

"Всяка година Емпорион Пистирос носи добри изненади, имаме и сега много интересни находки, които още в началото открихме. Намерихме монета, от V век пр. Хр., сечена на остров Тасос, която е рядка, защото върху нея личи контра марка (друг печат) от Атина.", каза доц. Гоцев. Той допълни, че за първи път в България се намира такава монета в редовни археологически разкопки.

Местоположение на обекта е на първата тераса на левия бряг на р. Марица (Хеброс), между северните склонове на Източна Рила и Западните Родопи и предпланините на Средна Гора. Териториално попада в Горнотракийската низина. 

Началото на селището е датирано от V-IV век пр. Хр. и е съществувало до VI век. Припомняме, че миналата година бяха открити  глинен печат за щамповане, бронзови монети, керамика и съдове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Гергана Балабанова показва "Отвъд погледа" в "Лабиринт"

Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..

публикувано на 18.02.25 в 13:13

Среща с поета Кръстьо Раленков в "Петното на Роршах"

Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете,  Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл.  Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година.  Модератор ще бъде..

обновено на 18.02.25 в 06:30

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ в Раковски.

Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски.  Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев.  В експозицията ще бъде показан  и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България. 

публикувано на 18.02.25 в 06:30

Експозицията "Изповедта на Апостола" търси своето ново място

Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..

публикувано на 17.02.25 в 13:53

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12