Според него това е останало наследство от комунизма. По повод протеста в защита на Калин Стоянов и запазването на поста му служебен министър на вътрешните работи Гунев подчерта, че служителите, които са излезли на улицата го приемат като защита, а не като политическо оцеляване.
Причината е, че те възприемат Калин Стоянов като висш полицай, защото той самият се държи като такъв.
„Калин Стоянов по-скоро реагира като полицай, отколкото като политик, т.е. навлиза в детайлите на едни оперативни решения и коментари, които по-скоро отиват на главен секретар, отколкото на политик.
Мисля, че това създава известно объркване сред служителите на МВР, които започват да го приемат не като политическо лице, а като главен секретар и затова се втурват да го защитават.
В някакъв смисъл той е такъв, защото е полицай от кариерата, който преди няколко месеца беше повишен в ролята на министър. Това е практика, която според мен е вредна.
Това е практика, която рядко се среща в Европа. В Европа министрите никога не са полицаи, има ясно разделение между политическо и професионално ръководство. Управлението на полицията като такава не се прави лично от министъра“, коментира Гунев.
По повод инцидента в Пловдив, при който полицай беше убит от сина си на работното му място, Гунев обясни, че малките компромиси водят до големи проблеми. Подчерта още, че не само в МВР, но и във всички държавни институции, малките компромиси са нещо регулярно – компромиси със строги правила, правене на дребни услуги.
„В МВР има множество разпоредби, които не са ясно разписани. Липсват изрични правила. Това, с което гражданите най-често се сблъскват е начинът, по който се провеждат проверките на КАТ. Ако прочетете инструкцията как точно трябва да се провеждат, ще видите, че има толкова много празни полета. Всичко е разписана общо, което позволява да се стига и до корупция.
Не съм конкретно запознат с вътрешните правила и инструкции, които са съществували в областната дирекция, но не изключвам и там да не е било разписано в такива детайли, които да предполагат стриктно спазване и прилагане.
Другото, което липсва, е как се прилагат правилата и как се следи тяхното прилагане при различните стъпала в МВР.
Трябва да се направи преглед на съществуващите правила, както и как се прилагат в системата, правят ли се реални проверки за спазването им “, каза Гунев.
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..
Протестите в подкрепа на варненския кмет Благомир Коцев, са продиктувани от това, че прокуратурата, Антикорупционната комисия и като цяло правоохранителната система в страната, очевидно действат като бухалка по конкретни политически проекти. Това заяви в интервю за предаването "Точно днес" на Радио Пловдив съпредседателят на "Да, България"..
„Големият проблем за стабилността на правителството на Росен Желязков е в действието на два основни фактора. Единият фактор, е липсата на всякакъв интерес, желание и дори моментна нагласа, в който и да е от партньорите в управляващата коалиция, а и в мнозинството в НС, да свали това правителство и да тласне страната страната към предсрочни..
Община Сопот е на път да реши проблема с водата, който от години мъчи хората през лятото. Предстои ремонт на важен водопровод, който ще свърже шахтовите кладенци, откъдето градът ще ползва вода, с ВиК мрежата, съобщи кметът на община Сопот Станислав Стоенчев. Той обясни, че вече е изготвен проект за това от ВиК-Пловдив. Чрез него шахтовите..