За възстановяването на вида в страната експерти на сдружението обединяват усилия в рамките на проект "По-голям шанс за белошипата ветрушка в България - Възстановяване на белошипата ветрушка", LIFE11 NAT/BG/360“, като избират метод чрез директно освобождаване на млади птици в природата. Не закъсняват и добрите новини! В резултат от целенасочената и последователна работа, белошипата ветрушка е възстановен като гнездящ за страната вид и първата колония е създадена в SPA Сакар (Special Protection Areas). Първото гнездене на 5 двойки беше регистрирано през 2014 г. в околността на с. Левка, общ. Свиленград. Постепенно колонията нарастна на размер и през 2017 г. достигна 20 двойки, гнездящи главно в изкуствени гнездилки, поставени от екипа на Зелени Балкани, специално за тази цел. Заедно с това, в рамките на проекта през 2014 г. беше открита друга, непозната преди това, колония на белошипи ветрушки, гнездящи в „Лукойл Нефтохим Бургас”, откритие направено с участието на работници и с подкрепата на РИОСВ Бургас.
Към днешна дата и с помощта на екипа на Зелени балкани, чиято кауза е българската природа, женската белошипа ветрушка, като представител на едни от най – редките хищни птици у нас е екипирана със сателитен предавател само преди около месец и вече осигурява неизвестни до момента данни за този вид в страната ни. Съвременното устройство е поставено на гърба на птицата в околностите на с. Климент, Карловско, попадащо в обхвата на Защитена зона ,,Средна гора“ BG0002054, част от екологичната мрежа НАТУРА 2000. В този район, екипът на проект "Живот за белошипата ветрушка", ръководен от д-р Градимир Градев, LIFE19 NAT/BG/001017 стартира създаването на нова колония от застрашения вид соколи. Това е третото поредно място (след Сакар планина и околностите на Стара Загора), в което природозащитниците инициират създаването на колония защитените птици. Тук, през това лято, в природата са освободени и първите 70 индивида по специализирана методика за адаптация на млади белошипи ветрушки. Целта е да се разшири географското разпространение на възстановената у нас, преди няколко години от Зелени Балкани, популация на белошипите ветрушки. Освен това, месец август е и месецът посветен на десет годишнината от завръщането на вида у нас. В тази връзка и много деца природозащитници бяха запознати от еколозите с интересни факти от живота на ветрушките. Всички тези знания предадени, благодарение на дългогодишния опит на екипа и работата по проекта, която продължава и до днес.
Ръководителят на проекта д-р Градев бе гост в предаването "Вход свободен" и за рубриката "За животните с любов" сподели що за родители са белошипите ветрушки, как малките се учат да летят и ловуват, и не на последно място как да се пазят от неприятели. Целият разговор е в прикачения звуков файл.
"Всяко куче влиза в живота ни с определена мисия и има отреден смисъл в него. От нас хората зависи дали те ще го осъществят." Думи на Мира Бонжева - автор на книгата "Разговор с куче", сертифициран треньор и пламенен застъпник за добруването на кучетата. Тя е твърдо убедена, че о т нас си зависи дали кучето ще живее помръкнало в своята..
И двамата седяха в хола: тя на любовния стол, той на дивана. Тя го погледна с копнеж. Но той не забеляза. Очите му бяха приковани в телефона. Тя не знаеше какво прави той, дали сърфира в мрежата, играе ли игра или планира. Всичко, което знаеше, беше, че чувстваше, че телефонът привлича повече внимание от нея.... Това е история, която е..
И тази неделя на 16 февруари, “Снимката на нощта” ще бъде интересна и различна. За радост на малките ни слушатели, детската писателка Катя Антонова ще бъде наш гост. Почитателите на поредицата от книги “Феята от захарницата”, ще научат и кога Катя ще се срещне с тях в Пловдив. Слушайте “Снимката на нощта” със Стефи Стаменова от 18.30ч.
Пореден епизод на "Уроци по щастие" във февруарския им вариант, в който разглеждаме предизвикателствата във връзката през 2025г. Днес поставяме въпроса "Познаваме ли себе си?"! Разглеждаме този въпрос с консултанта ни психолог и семеен терапевт Петя Георгиева, която разглежда детайлите по темата, споделя от професионалния си опит. Насоки за спраяне с..
Разказваме ви и за терапията с животни - метод за работа с хора с увреждания, и едно анкетно проучване по темата, което провежда Деница Маргаритова. Анималотерапията, известна още като зоотерапия, представлява диагностика или лечение на различни медицински състояния с помощта на животни. По същество, анималотерапията е общо понятие, включващо..