Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любопитно и с усмивка за белошипата ветрушка

6
Белошипа ветрушка

В едно от изданията на традиционната ни рубрика "За животните с любов" Ви разказахме любопитни факти свързани с белошипата ветрушка (Falco naumanni, Fleischer, 1818). За целта се допитахме до експертното мнение на д-р Градимир Градев от Зелени балкани, който е и ръководител проект "Живот за белошипата ветрушка". По думите му, белошипата ветрушка е малък сокол, който е полезен помощник на човека в борбата с неприятелите в земеделските територии. До 1960 г. е считан за една от най-многочислените хищни птици в Европа. Работата за белошипата ветрушка на еколозите от екипа на Зелени Балкани датира от 1989 г., когато е регистрирано и последното гнездово находище на вида в Сакар планина. Популациите на вида в съседните ни Гърция и Турция са едни от най-многочислените в Европа, но видът така и не се завръща в България. 

За възстановяването на вида в страната експерти на сдружението обединяват усилия в рамките на проект "По-голям шанс за белошипата ветрушка в България - Възстановяване на белошипата ветрушка", LIFE11 NAT/BG/360“, като избират метод чрез директно освобождаване на млади птици в природата. Не закъсняват и добрите новини! В резултат от целенасочената и последователна работа, белошипата ветрушка е възстановен като гнездящ за страната вид и първата колония е създадена в SPA Сакар (Special Protection Areas). Първото гнездене на 5 двойки беше регистрирано през 2014 г. в околността на с. Левка, общ. Свиленград. Постепенно колонията нарастна на размер и през 2017 г. достигна 20 двойки, гнездящи главно в изкуствени гнездилки, поставени от екипа на Зелени Балкани, специално за тази цел. Заедно с това, в рамките на проекта през 2014 г. беше открита друга, непозната преди това, колония на белошипи ветрушки, гнездящи в „Лукойл Нефтохим Бургас”, откритие направено с участието на работници и с подкрепата на РИОСВ Бургас. 

Към днешна дата и с помощта на екипа на Зелени балкани, чиято кауза е българската природа, женската белошипа ветрушка, като представител на едни от най – редките хищни птици у нас е екипирана със сателитен предавател само преди около месец и вече осигурява неизвестни до момента данни за този вид в страната ни. Съвременното устройство е поставено на гърба на птицата в околностите на с. Климент, Карловско, попадащо в обхвата на Защитена зона ,,Средна гора“ BG0002054, част от екологичната мрежа НАТУРА 2000. В този район, екипът на проект "Живот за белошипата ветрушка", ръководен от д-р Градимир Градев, LIFE19 NAT/BG/001017 стартира създаването на нова колония от застрашения вид соколи. Това е третото поредно място (след Сакар планина и околностите на Стара Загора), в което природозащитниците инициират създаването на колония защитените птици. Тук, през това лято, в природата са освободени и първите 70 индивида по специализирана методика за адаптация на млади белошипи ветрушки. Целта е да се разшири географското разпространение на възстановената у нас, преди няколко години от Зелени Балкани, популация на белошипите ветрушки. Освен това, месец август е и месецът посветен на десет годишнината от завръщането на вида у нас. В тази връзка и много деца природозащитници бяха запознати от еколозите с интересни факти от живота на ветрушките. Всички тези знания предадени, благодарение на дългогодишния опит на екипа и работата по проекта, която продължава и до днес. 

Ръководителят на проекта д-р Градев бе гост в предаването "Вход свободен" и за рубриката "За животните с любов" сподели що за родители са белошипите ветрушки, как малките се учат да летят и ловуват, и не на последно място как да се пазят от неприятели. Целият разговор е в прикачения звуков файл. 


По публикацията работи: Станка Лазарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Целебната сила на приказките в нов сборник

Нашите предци са познавали приказкотерапията и са знаели, че вълшебните приказки притежават силата да лекуват съдбата. От дълбока древност в приказките са кодирани послания и знания. И до днес хората ценят мъдростта в приказните истории, защото в тях е съхранен опитът на много поколения. Родовите терапевти от Българска асоциация по родова..

обновено на 14.04.25 в 18:26

Яна Аврамова-Атанасова представя утре новата си книга

Психологът и регресионен терапевт Яна Аврамова-Атанасова представя втората си книга „Дарбата на душата“, в артистична атмосфера на „Politico Speakeasy“, в Пловдив. Тя ще ни потопи в света на душата, нейните дарби и послания, на 15 април, от 18.00 часа.  „Дарбата на душата“ е книга, която ни насочва към по-дълбоко разбиране на себе си,..

обновено на 14.04.25 в 14:28

Ангел Хаджипопгеоргиев за новия си роман

 С писателя Ангел Хаджипопгеоргиев , който понастоящем  твори от брега на мъгливия Албион, се срещнахме в студиото на Радио Пловдив, за да говорим за новия му исторически роман "Вселенският българин". По принцип за периода XIV - XV българският писател отбягва или изобщо не пише. Може би, защото това е жива рана в нашата историческа памет като..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

„Алтер его” - хумор и весели гости

Задава се поредното издание на „Алтер его“! Тази събота очаквайте поредни сблъсъци в душата на водещия – римуван хумор и сериозна поезия, които ще се борят за вашите гласове.  Освен това ще излъчим разговор с певицата Роси Рос, която е автор на книга със стихове – тя ще пее на унгарски! Не пропускайте и интервюто с пловдивския поет, сатирик..

публикувано на 11.04.25 в 09:42

Честит Световен ден на хомеопатията

В Световния ден на хомеопатията 10 април, наш ефирен събеседник бе  д-р Дора Пачова - лекар, председател на Асоциацията на лекарите хомеопати в България, координатор образование в Европейски комитет по хомеопатия. "Днес целият свят празнува!", сподели тя и допълни още:  "Десети април е всъщност рожденният ден д-р Ханеман, основателят на..

публикувано на 10.04.25 в 16:40