Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дивите животни помагат в борбата с климатичните промени

Дивите животни и особено големите бозайници са от ключово значение за преодоляване щетите от климатичните промени. Те играят и важна роля срещу концентрацията на парникови газове в атмосферата. Това обясни еколога и автор на Климатека Павел Василев.

Добави, че докато едрите бозайници влияят на естествените местообитания и влизат в ролята на регулатори, то растителноядните – като пасат създават богата на видове мозаечна екосистема, също така премахват сухата трева и по този начин намаляват опасността от пожари. Хищниците пък са в ролята на балансьор за размножаване на тревопасните.

Като добри примери за екосистемни инженери посочи тарпанът, зубърът, бобърът, еленът, турът и куланът.

„Затова опазването им е от ключово значение. В България вече има успехи на връщане на изчезнали животни обратно в дивата природа – в Източните Родопи. Тук живеят 19 зубъра, 190 тарпана, 150 благородни елена и 500 лопатара.

Това са стадни животни и за да подпомагат борбата с климатичните промени трябва да има поне няколко стотин от всеки вид. В България 19 зубъра не са достатъчни.

Нужна е голяма популация, за да има богат генофонд и да не се стига до кръвосмешения и заболявания на вида.

Ако в една гора няма големи бозайници, често един или два вида растения ще доминират и другите дървета, които са зависими за своя растеж от големите бозайници може да изчезнат.

Така може да се окаже, че има една храстоподобна растителност, която не произвежда толкова кислород и не улавя толкова въглероден диоксид, колкото големите дървета.

Където има паша дърветата израстват много по-големи и улавят много въглероден диоксид“, коментира Василев


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56