40 украински деца са заявили желание да се включат в безпалтните подготвителни групи за обучение по български език, което започна днес в Общински детски комплекс в Пловдив. Занятията ще продължат до 11 септември, а целта е децата, които са на възраст от 6 до 15 години, да получат подкрепа при постъпването им в българските училища. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Озден Мурадова, директор на Общински детски комплекс в Пловдив.
Обучението е по инициатива на Върховния комисариат за бежанците на ООН и е подкрепено от Министерството на образованието и науката. Подготвителният курс интензивен, с 60 учебни часа. Децата са разпределени в две групи, а обучението им ще продължи 10 дни.
„Целта на тези подготвителни курсове, е да се окаже подкрепа на децата при встъпването им в българските училища, те да бъдат малко по-уверени и с по-голямо самочувствие. Защото всички знаем за техния преживян голям стрес. Това са деца, които са изоставили дом, родина, близки, приятели. И със сигурност са изправени пред голямо предизвикателство, очаквайки учебната година в нашата българска образователна система“, каза още Озден Мурадова.
Тя очаква още деца да проявят желание да се включат в курсовете по български език. Ако има желание обучението да продължи и по време на учебната година, екипът на ОДК-Пловдив е готов да реагира и да провежда подготвителни курсове.
„Отделно от това, всяко едно украинско дете, което е записано във училище на територията на град Пловдив, ще има възможността да посещават нашите школи, а те не са никак малко. Общо са 38“, увери директорът на ОДК-Пловдив.
До момента има записан рекорден брой ученици за извънкласните занимания, които организират за пловдивските деца от Общински детски комплекс. Те са близо 2200, а до началото на новата учебна година, те вероятно ще достигнат до 3000.
Цялото интервю с Озден Мурадова можете да чуете в звуковия файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..