Най-атрактивната находка в пещерно обиталище „Чая“ тази година е зъб от пещерен лъв. Това съобщи Марин Господинов, директор на Музея на родопския карст в Чепеларе. "Отнасяме находките към плиоценската бозайна фауна", поясни Господинов.
Спелеологът, заедно с екипа, ръководен от София Христева от Регионалния археологически музея в Пловдив, за четвърта година проучваха пещерата, обитавана от 11-10 век преди Христа. "Освен тази находка, която подлежи на подробни изследвания, отрит е и богат костен материал от пещерна мечка. Също така са намерени костни инструменти-шила и два амулета от обработвани зъби, както и керамика, дори ще успеем да сглобим няколко съда, които ще изложим в музея", каза Христева.
"Работихме във вътрешната част на пещерата, в залата и коридора, където почти изчерпахме културните напластявания и правихме сондажи", допълни София Христева.
По думите ѝ в този участък има повече палеонтологични находки. Най-ранният разкрит пласт е именно към периода на находките от това археологическо лято - 11 - 10 в. пр. Христа. Свидетелства за по-ранно обитаване засега не са намерени.
Община Чепеларе иска да превърне проучваното пещерно обиталище „Чая“ в туристическа забележителност.
През това лято, от 24. юли започнаха проучванията на пещерата. Усилията бяха насочени в изследването на цялата площ на обекта.
Община Чепеларе финансира проучванията, които не само обогатяват експозицията на Музея на родопския карст, знанията за праистория, но и развиват културно - историческия туризъм на територията й.
Утре, на 30 август екипът приключва работа и ще затвори обекта за посещения на туристи, до следващата година.
Как разчитаме проекта на бюджета, след като властта го представи пред работодатели и синдикати? Според икономиста Георги Вулджев вниманието трябва да се фокусира върху това, какво се случва с огромния дефицит и как правителството има намерение да се справи с него, защото това е най-големия проблем с финансите ни през последните няколко години. Вулджев..
В програма "Точно днес" за темата образование, избора на училище след 7 клас, новите специалности в Пловдив и възможна ли е матурата по математика, разговаряме с началника на Регионалното управление на образованието Иванка Киркова . Как РУО реализира предложението на план-приема за 2025/26 учебна година - кое е новото и къде са заложени..
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..