Как политическата криза се отразява на икономическия живот на страната и има ли риск за влзането ни в Еврозаната и Шенген коментира в програма "Точно днес" Стоян Панчев, икономист и съосновател на Експертен клуб за икономика и политика.
Според него върху самото функциониране на стопанството ни няма да има големи ефекти, защото много често икономиката работи дори въпреки правителство. Проблемът е с по-дългосрочните цели и по-големите проекти, които се поставят от една или друга власт.
Експертът не смята, че ще влезем в Шенген, предвид последните събития в Европа и атаката в Германия с извършител, който е влязъл в ЕС през България. По думите под въпрос е и влизането ни в еврозаната, което е посоченото и в последния доклад на ЕК от юни, в който се казва, че не изпълняваме един от основните критиери за инфлацията..
"Съответно моята прогнозата е, че почти невъзможно е да влезем 2025 година в еврозоната," допълни иконмистът.
По думите му идеята за влизане в еврозаната от средата на година или от септември месец е изключително екзотична. Това не се е случвало в историята на еврозоната. Има серизони технически причини влизането във валутния съюз да е от началото на година.
" По последните данни, които имаме от българската статистика и Евростат ние продължавамене да не изпълняваме изискванията за инфлацията. Дупката между, това което трябва да бъде инфлацията и това което е е процент и половина., което не е малка разлика. През 2022 година, когато отново не можахме да влезем, дупката беше по-малка от процент и половина, което означава, че ние дори не сме изпълнили този критерии ", смята Панчев.
Той допълни, че най-ранната възможност за влизане в еврозоната е началото на 2026 година, което означава, че трябва да се иска със сигурност извънреден конвергентен доклад. Това веднага обаче ни поставя в по-слаба позиция. Трябва да имаме добра причина да го поискаме и да имаме устойчово изпълнение на критериите.
Според него друг проблем е изпълнението на бюджета, който според някои прогонози може още тази година да надхвръли дефицитната граница от три процента.
"Съответно може да се стигне до влизане по процедура по свръхдефицит от страна на ЕК, което означава неизпълнение и на втори критерии. Така че най-ранната възможност е 2026 година", коментира икономистът.
Относно идеята да бъде увеличена минималната работна заплата от началото на 2025 година Панчев посочи, че трябва да се мисли за регионализация на МРЗ .
"В момента сме в макроиномически период, в които има голямо търсене на труд, има недостатъчно работна ръка.Тоест ситуация, в която силата е при работниците и увеличението на МРЗ не се отразява на заетостта" обясни Панчев.
По думите му при рецесия и спад на ръста на икономика и съответно по-малко търсене на труд. може да се окаже, че ще имаме повече безработица, защото сме качили твърде нагоре МРЗ. Той смята, че в момента механизма за определяне трябва да се прегледа и да се направи отново.
Цялото интервю може да чуете от прикачения звуков файл.
През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската действителност. Докато азбуката и..
Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно. С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател. Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..
Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..
Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..
"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...