Десетина дни преди началото на новата учебна година текат конкурси за директори на училища в цялата страна. Една трета от кандидатите не са успели да минат първия етап - писмената част.
"Това, че 1/3 не са издържали нямаше да е трагедия, ако имаше море от желаещи да станат директори. За съжаление не е така, намаляват и желаещите мъже (те са едва 10 %). Това е ярък индикатор за падане на рейтинга на професията", коментира в предаването "Точно днес" д-р Юлиан Петров, председател на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".
Той подчерта притеснението, че без участието на учителите в комисиите изборът на добрите лидери става още по-труден.
"Тия конкурси започват да приличат на политическа далавера. В тях участват експерти от РУО, които са много добри професионалисти в своята област, но имат много малко дни стаж в училище. Учителите и работодателските организации ги няма в комисиите и това поставя под голямо съмнение рейтинга им и избора на най-добрите лидери и директори", обясни Юлиан Петров.
Дали е труден или не тестът, е въпрос на гледна точка. Голяма част от училищата обаче ще останат без нови директори или пък с такива, които са удобни на някоя политическа партия, смята председателят на синдикат "Образование".
Той допълни, че трябва да се заложат критерии като професионален опит, ценз за управление на образованието и т.н.
"Огромна част от колегите, а и родителите остават с усещането, че има политически протекции в провеждането на конкурсите, което никак не е добре. Трябва да се работи за прозрачност и нов формат на комисията", каза експертът.
Цялото интервю на Паолина Комсалова с д-р Юлиан Петров е в прикачения файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..