Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скептични сме за резултата от конкурсите за школски директори

Десетина дни преди началото на новата учебна година текат конкурси за директори на училища в цялата страна. Една трета от кандидатите не са успели да минат първия етап - писмената част.

"Това, че 1/3 не са издържали нямаше да е трагедия, ако имаше море от желаещи да станат директори. За съжаление не е така, намаляват и желаещите мъже (те са едва 10 %). Това е ярък индикатор за падане на рейтинга на професията", коментира в предаването "Точно днес" д-р Юлиан Петров, председател на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". 

Той подчерта притеснението, че без участието на учителите в комисиите изборът на добрите лидери става още по-труден. 

"Тия конкурси започват да приличат на политическа далавера. В тях участват експерти от РУО, които са много добри професионалисти в своята област, но имат много малко дни стаж в училище. Учителите и работодателските организации ги няма в комисиите и това поставя под голямо съмнение рейтинга им и избора на най-добрите лидери и директори", обясни Юлиан Петров.

Дали е труден или не тестът, е въпрос на гледна точка. Голяма част от училищата обаче ще останат без нови директори или пък с такива, които са удобни на някоя политическа партия, смята председателят на синдикат "Образование". 

Той допълни, че трябва да се заложат критерии като професионален опит, ценз за управление на образованието и т.н. 

"Огромна част от колегите, а и родителите остават с усещането, че има политически протекции в провеждането на конкурсите, което никак не е добре. Трябва да се работи за прозрачност и нов формат на комисията", каза експертът.

Цялото интервю на Паолина Комсалова с д-р Юлиан Петров е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стресът от пиротехниката е довел до смъртта на чинките

Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..

публикувано на 03.01.25 в 16:45

35% от общините нямат достъп до газова инфраструктура

Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..

публикувано на 03.01.25 в 16:08

Обилният сняг е причината села да останат с дни без ток

Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН.  Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..

публикувано на 03.01.25 в 15:07

Ползите за нас от Шенген са много повече, рисковете са управляеми

Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..

публикувано на 03.01.25 в 10:19

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване

България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ.   По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..

публикувано на 03.01.25 в 08:57