С тържествен молебен в катедралния храм "Успение на Света Богородица" и поднасянето на венци и цветя пред паметника на Гаврил Кръстевич в Стария град започнаха тържествените чествания за 139 години от Съединението в Пловдив.
В словото си и пред официалните лица, общественици и граждани в храма - Пловдивския митроплит Николай отбеляза, че Пловдив винаги е давал на България - по-голямата част от Възраждането, първите български народни училища и гимназии, първите български книгоиздателства. По думите му градът ни е дал празника на светите равноапостолни братя Кирил и Методий, който и до днес честваме, дал е началото на борбата за църковна независимост, дал е стотици хора на духа – писатели, поети, художници във всяка сфера.
Пловдив е поднесъл на България нейното Съединение. Благодарение на усилията на своите граждани, благодарение на техния устрем, благодарение на техните жертви, благодарение на техния копнеж да видят общото ни отечество по-голямо.
Този град, никога не е взимал мм и може би затова тук се чувства един особен благотворен дух. Може би затова на този ден отново и отново всяка година от Пловдив извиква този благодатен импулс на българско единен и единство и братска любов към общото ни отечество, каза в словото си пловдивският владика.
Той призова от Пловдив да дойде импулса на новото българско Съединение, защото „дните, които сега преживяваме, са непознати в цялата българска история по степента на разединение, разцепление и нравствен упадък“. Според него, така са изглеждали последните дни на Второто българско царство и мислещите хора трябва да осъзнаят, дали това, което става не е знак за съдбата и днес на държавата ни.
Митрополит Николай подчерта, че в такива дни най-важен е личният пример и призова пловдивските политици, като своите предшественици отново да обединят усилията си, за ново Съединение.
България винаги е била силна, когато е била обединена от вярата си в Христа. Пловдив е станал моралната столица на България и градът наСъединението, защото тук православната вяра има корените си от 2000 г. Обръщам се към градските първенци на Пловдив с думите на апостол Павел. Приемайте се един други, както и Христос ни прие за божия слава. Имайте едно сърце и душа. Говорете всички в съгласие и тогава гласът на Пловдив ще се чува силно и от тук ще дойдат импулсите на новото българско Съединение. Дайте пример на България, както вашите предшественици го дадоха преди 139 г. и ще бъдете блажени, както са блажени онези, които дават, а не вземат, каза още дядо Николай.
Той припомни делото на Гавраил Къстевич и, че именно в Пловдив започва движението за независима българска църква, а камбаните на храма „Св. Богородица” са оповестили Съединението.
Честит празник, Бог да пази България и Пловдив, завърши тържествената си слово Митрополитът.
След молебена бяха положени на венци и цветя на паметника на Гаврил Кръстевич в двора на храма с участието на военнослужещи, духовенство и граждани.
Венци и цветя бяха поднесени пред паметна плоча на майор Райчо Николов и на паметника на Захари Стоянов . В този час продължава празничния концерт на площад „Стефан Стамболов“ , а вечерта на площад Римски стадион членовете на комитет „Родолюбие“ ще представят възстановка на събитията от 6 септември 1885 година.
На церемонията присъстваха кметът Костадин Димитров, областният управител проф.Христина Янчева, ген.-майор Явор Матеев, пловдивски депутати, зам.-министърът на кулутрата Амелия Гешева, зам.-кметовете, кметовете на райони, общински съветници, и други официални лица. На честването бяха и двама бивши кметове на Пловдив Здравко Димитров и Славчо Атанасов.
Кулминацията на честването е тържествената заря проверка, от 20.30 часа пред паметика на Съединението, където президентът Румен Радев ще приеме почетния строй и ще произнесе слово. Радио Пловдив ще предава пряко церемонията.
В Първомай се проведе 21-ото издание на Празника на виното и винопроизводството. При откриването кметът Николай Митков отбеляза, че районът е прославен с виното и лозарството, защото в него се намират едни от най-добрите винарски изби. В конкурса за най-добро домашно вино от реколта 2024 г. се включиха 24 винопроизводители, които представиха бели..
Стотици жители и гости на Сопот се включиха в традиционния Старопланински събор "Да стоплим сърцата с вино и любов". Празникът се проведе в местността „Манастирска поляна“, но започна с шествие от центъра на града, предвождано от кмета Станислав Стоенчев и Царя на виното Петър Стайков. Извършено бе и ритуално зарязване на лозе с пожелание за..
Животът на 60-годишен мъж е спасен след 11-часова операция, извършена изцяло от роботизираната система „Да Винчи“ в УМБАЛ "Каспела" в Пловдив. Обхванатият от рак хранопровод на пациента е заменен с част от дебелото му черво. Сложната интервенция е извършена от екип от хирурзи, ръководен от г ръдния хирург д-р Анастас Чапкънов, извършил лично..
От 9.00 до 17 часа днес се спира движението по ул. ,,Елена“ в пловдивския квартал „Прослав“. Причината е полагане на кабели на кръстовището на улицата с улица ,,Борис Петров“. Маршрутът на автобусни линии 6, 15, 17, 24, 66 и 222 ще бъде променен, съобщават от Общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“.
В местността „Манастирска поляна“ в Сопот ще се проведе традиционният старопланински събор „Да стоплим сърцата с вино и любов“. На събора ще бъдат наградени отличените в конкурсите за най-добър винопроизводител на бяло и червено домашно вино, най-добра домашна ракия и най-добра анасонлийка. Награда ще получат също авторът на най-добра литературна..