Двадесет и осмото издание на Есенния международен театрален фестивал „Сцена на кръстопът“ стартира в Пловдив под мотото „Театъра: Огледалото“.
По традициция, трупата на Драматичен театър Пловдив открива с премиера, но този път в съвместна продукция с трупата на Народния театър „Йордан Хаджиконстантинов-Джинот“ във Велес, Република Северна Македония . Постановката е част от двегодишния международен проект „Манифест“ на двата театъра, който се осъществява с подкрепата на Министерствата на културата на двете държави. Режисьор на спектакъла „Без кръв“ по Алесандро Барико е Диана Добрева, а авторската адаптация е на Александър Секулов.
Втората премиера на Драматичен театър Пловдив е „Елизабет или кралицата – девственица“ от Маргарита Мачева.
Сред участниците са постановки на Пловдивския драматичен театър, Малък градски театър „Зад канала“, Театър 199, Младежкият театър, Театърът на Българската армия и Тетрална работилница „Сфумато“, „Театро“, „Топлоцентрала“, театрите в Търговище, Бургас, Габрово и Благоевград.
Сред чуждестранните участници във форума са театри от Гърция и Украйна, както и Националният театър на Унгария.
Театралният фестивал предлага и богата съпътстваща програма – кръгла маса, спектакъл за детска аудитория, насочен към цялото семейство, представяне на книги, уъркшоп „Зад сцената“ и неформални срещи на кафе с актьори и знакови артистични личности. Фестивалът ще отбележи 105 годишнината от рождението на Николай Хайтов със спектакъла „Когато светът беше шарен“ на Драматичен театър Търговище и „Празнуваме Татяна Лолова с представяне на книга, спектакъл и изложба по повод 90 години от рождението на голямата актриса.
По думите на директора на фестивала „Сцена на кръстопът“ Кръстю Кръстев, „това са представления - знаци в театралния живот на България“.
С писателя акд. Владимир Зарев по романа му "И аз слязох" си говорим и питаме - защо темата за разпятието на Иисус Христос продължава да вълнува хората 2000 г по-късно? И още - защо Бог изпраща на земята, за да разреши проблема за властта, и каква е връзката човек и Бог? Слушайте, интересно е.
Най-старият фестивал за камерна музика в Европа отваря в неделя своето 61-во издание. Международният фестивал на камерната музика в Пловдив е знаково и устойчиво културно събитие за града и страната. На 18 май от 19,30 ч. в емблематичното пространство на Регионален етнографски музей Пловдив стартира 61-то издание на Международен фестивал..
Археологията е наука, която ни връща в миналото – но за да стигнем до това минало, трябва да спазваме строги правила, казват организаторите на новата изложба в Регионален археологически музей – Пловдив . На 17 май 2024 г. ще бъде открито четвъртото издание на изложбата „Открития“, която по традиция представя най-интересните резултати от..
„Пловдив чете“ и издателство Жанет 45 организират премиерата на първия роман на Георги Б. Геров – „Отвъд спирка „Съвършена“ – дълбоко философско и емоционално пътешествие за самотата, любовта и посоките, които избираме в живота. Срещата с автора ще е тази вечер от 18 часа в клуб „Фарго“. Модератор ще е Живка Танчева, журналист от Радио..
Изложба „Българската шевица – живо минало и вечна хубост“ на Клуб „Българка“ към читалище „Възраждане“ ще се открие тази вечер в зала „Съединение“ на Историческия музей в Пловдив. С изложбата си пловдивските майсторки-везбарки искат да покажат таланта на българката и как тя превръща своите умения и знания в безценно културно наследство, с..