Основни политически партии решиха да си изчистят основни вътрешнопартийните проблеми за това кой ръководи и кой разпределя властта през съда и други институции като ЦИК. Това наистина се случва за първи път, коментира политологът доц. Татяна Буруджиева в предаването "Точно днес".
"Какво става с политическите партии? Те не просто намаляват политическото си влияние, не просто стават "еднодневни", а все повече пропускат смисъла и значението на това да си политическа партия. Стават като фирми", посочи политологът.
По думите й, когато години наред се използват "мръсни" кампании, това води до отдръпването на хората, а позитивните послания срещат голямо недоверие у тях.
"Отделно тази честота - 7-ми извънредни парламентарни избори за 3 години, естествено води до много голям разрив между политици и граждани. По-важното е всяка партия да каже: "Ние сме готови за правителство, но имаме тези и тези задачи". Трябва логиката на знанието от А до Я, после ще се намерят хората", каза още Татяна Буруджиева.
Според нея при ДПС има вероятност да влязат и 2 групи. При БСП решението на техния казус през коалицията може да влезе парламентарна група, но там нещата не са изчистени, дори и при лидерството.
"ПП-ДБ толкова категорично и ясно отлагаха заявлението, че са партньори и че сега за последен път са заедно, пречи на техния положителен резултат. "Възраждане" може би има възможност да расте, но тя не расте с гигантски крачки. Ако избирателната активност остане същата, едва ли ще има развитие, по-скоро щета", смята политологът.
По думите й, при ГЕРБ положителните послания и опитите да се изградят подстъпи към другите партии са важни. "Когато се отказваш от негативната кампания, каквато имаше преди по време на сглобката, трябва повече самокритичност. Хората не могат веднага да повярват в позитивното, те са неспокойни, но няма тежко кипене.
Посланията трябва да са като на Чърчил - "Обещавам ви труд, под и кръв. В тази кампания трябва да се покажат трудностите, когато се тръгва към някакви политики - тогава хората ще се успокоят", каза още тя.
Цялото интервю на Елена Крушкова с политолога Татяна Буруджиева е в прикачения файл.
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..