Основни политически партии решиха да си изчистят основни вътрешнопартийните проблеми за това кой ръководи и кой разпределя властта през съда и други институции като ЦИК. Това наистина се случва за първи път, коментира политологът доц. Татяна Буруджиева в предаването "Точно днес".
"Какво става с политическите партии? Те не просто намаляват политическото си влияние, не просто стават "еднодневни", а все повече пропускат смисъла и значението на това да си политическа партия. Стават като фирми", посочи политологът.
По думите й, когато години наред се използват "мръсни" кампании, това води до отдръпването на хората, а позитивните послания срещат голямо недоверие у тях.
"Отделно тази честота - 7-ми извънредни парламентарни избори за 3 години, естествено води до много голям разрив между политици и граждани. По-важното е всяка партия да каже: "Ние сме готови за правителство, но имаме тези и тези задачи". Трябва логиката на знанието от А до Я, после ще се намерят хората", каза още Татяна Буруджиева.
Според нея при ДПС има вероятност да влязат и 2 групи. При БСП решението на техния казус през коалицията може да влезе парламентарна група, но там нещата не са изчистени, дори и при лидерството.
"ПП-ДБ толкова категорично и ясно отлагаха заявлението, че са партньори и че сега за последен път са заедно, пречи на техния положителен резултат. "Възраждане" може би има възможност да расте, но тя не расте с гигантски крачки. Ако избирателната активност остане същата, едва ли ще има развитие, по-скоро щета", смята политологът.
По думите й, при ГЕРБ положителните послания и опитите да се изградят подстъпи към другите партии са важни. "Когато се отказваш от негативната кампания, каквато имаше преди по време на сглобката, трябва повече самокритичност. Хората не могат веднага да повярват в позитивното, те са неспокойни, но няма тежко кипене.
Посланията трябва да са като на Чърчил - "Обещавам ви труд, под и кръв. В тази кампания трябва да се покажат трудностите, когато се тръгва към някакви политики - тогава хората ще се успокоят", каза още тя.
Цялото интервю на Елена Крушкова с политолога Татяна Буруджиева е в прикачения файл.
На 14 ноември Светът отбелязва Ден за борба с диабета. Хроничното заболяване придобива мащабите на световна епидемия – от него страдат над 360 милиона души. Всеки 10 секунди двама души се разболяват от диабет, а един човек умира от това заболяване. Годишно 7 милиона души се разболяват от диабет, от тях 70 000 са деца. В тази връзка и в знак на..
Политиката днес е лош театър, разиграван от лоши актьори в лоша пиеса, кометрира социологът Мира Радева. Най- лошото е, че той не дава усещане за довере и перспектива. Основната причина, според Радева, е самата политическа система, която е незряла. Тя е създадена след 89-та година като запазва отношенията отпреди това - да се уповаваме на една личност,..
Институтът за пазарна икономика представи днес изследването „Регионални профили: показатели на развитие“. Пловдив се нарежда на второ място в страната по брутен вътрешен продукт след София и преди Стара Загора , като данните показват 6,5 на сто от общия размер на българската икономика или близо 14 милиарда лева. Проследени са 75 индикатора за..
Пловдив и областта са готови за първия сняг и за зимата. Оценката на областния управител Христина Янчева е базирана на получените доклади от общините и ангажираните институции и фирми за зимното поддържане и почистване. За републиканската пътна мрежа то се въвежда от утре - 15-ти ноември. Смолян също декларира готовност да се справи със..
Не виждам да се води смислен, истински разговор, разговор по същество за управляващо мнозинство. Това не ме прави оптимист за възможността за съставяне на правителство. Това коментира политологът Христо Панчугов. Той уточни, че всички обективни факти натискат да няма нови избори, както и че на партиите им е ясно, че имат интерес да се..