Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правилата на училищно ниво са най-доброто решение

Предложението на синдикат „Образование" към КТ“Подкрепа“ с промяна в Закона за предучилищното и училищното образование, родителите да подписват договор с учебните заведения, че децата им няма да използват мобилните си телефони в учебните часове предизвика обществения интерес и коментари.

 За програма "Точно днес“ директорът на СУ „Черноризец Храбър“ Елена Кисьова коментира темата и разказа как проблемът е решен в едно от най-големите учебни заведения в областта.

Тя припомни, че училището бе първото учебно заведение в Пловдив, което преди години въвежда писмени споразумения със семействата, но не е имало очаквания ефект. В момента проблемът с мобилните телефони е решен чрез училищния правилник.

"Ние си имаме правилник за дейността на училището, там е описано всичко. Всеки един родител  е запознат с нашия правилник, с най-важното в правилника. Всеки един класен ръководител обяснява на родителите, че ние като институция, като училище имаме наши правила. Тези правила са следните - носене на униформата, неупотребата на телефони в час, дисциплината в правилника. Той се подписва, че е запознат  с правилника и че е длъжен да съдейства за спазването. И вече, ако това не се случи, ние имаме наша процедура, при която родителят е отново човекът, който трябва да вземе отношение", обясни Кисьова.

Тя допълни, че в началото на часа учениците поставят мобилните си устройства на определено за целта специално място, а в час децата ползват телефон само, ако е необходимо за учебния процес. По думите й  учителите в СУ"Черноризец Храбър"  са създали вече правила в клас, които работят и те се спазват. 

" Ние сме тези, които трябва да изискваме правилата да се спазват. Ако е записано в закона и законът не се спазва, какви последствия ще има - след като и процедурата за санкции е достатъчно тромава и ако някои реши да оспорва - винаги е оспорвана. Няма да има никакъв ефект", допълни Кисьова.

Тя разказа, че училището е готово за новата учебна година и ще посрещне най-много първолаци в областта -166.

По думите й проблемите в образователната ни система не са малко, но училището се справя.

"Предизвикателствата и притесненията ни са свързани с дуалното обучение, защото то е желано, то е много рекламирано и бизнесът иска, но тогава когато трябва да се сключат споразуменията за две години - за 11 и 12 клас, фирмите не желаят да сключат споразумения.120 лева е заплащането месечно за дете в дуална форма на обучение и в повечето случаи това заплащане за много от фирмите се вижда едва ли не непосилно", коментира Кисьова

Тя смята, че трябва да има някакъв механизъм, за да се регулира процеса, защото много трудно училищата намират фирми -партньори.

" Въпросът е, че самите фирми не искат да имат ангажимент да отделят от своя човешки ресурс наставник, които да учи нашите деца. Това според моите виждания е най-голямото препятствие пред бизнеса", заключи Кисьова.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Никога не съм виждал Делян Пеевски, готов съм на детектор на лъжата

Бизнесменът Иван Петлешков, чието име се замеси в последните скандали с контрабадння канал за цигари и влияние върху полицията и община Пловдив чрез създаденото от него движение "Браво Пловдив!"“ и петимата негови общински съветници отговори на въпросите, които последните събития поставят.   "Името ми се спряга с език на омразата от две три..

публикувано на 10.04.25 в 15:57

Пътната безопасност няма как да е по-добра, щом АПИ работи в мъгла

Поправките в Закона за движение по пътищата минаха вчера на първо четене в ПК по транспорт. Депутатите намалиха максималната скорост по магистралите от 140 на 130 км/ч и решиха пътната полиция да има достъп до общинските камери. Правителството прие 37 мерки за намаляване на ПТП след поредната трагедия на пътя.  "Ако можеше 1 закон да намали жертвите..

публикувано на 10.04.25 в 10:14

Учениците от НГСЕИ помагат за опожареното училище в Трявна

Ученици от Националната гимназия за сценични и екранни изкуства  - Пловдив ще играят благотворително два дни, в помощ на учениците от Трявна.  Идеята е подкрепена от директора и преподавателите, които предлагат да има две постановки, днес и във вторник на 15 април. Събраните средства ще са важна подкрепа за Национална гимназия за приложни..

публикувано на 10.04.25 в 08:50

Живеещи в Старинен Пловдив са "за" промени в паркирането

По повод готвените промени от Община Пловдив в Наредбата за организацията на движението и паркирането в Стария град, смятаме, че като начало е добре да започне някаква промяна. Все пак предишната наредба е от 2012 г., коментира председателят на сдружение "Живея в Старинен Пловдив" Сахак Чалъкян . Строг режим за достъп на колите в Стария град..

публикувано на 09.04.25 в 14:39

В Графа почетоха делото на първия командир на авиобазата

В момента, в който усвоим изтребителя F-16 и той влезе в оперативна готовност, МиГ-29 ще стане излишен. Това заяви командирът на Военновъздушните сили генерал-майор Николай Русев.  Той присъства на честването на 100-годишнината от рождението на първия командир на 3-та авиационна база в Граф Игнатиево генерал-полковник Симеон Стефанов Симеонов,..

публикувано на 09.04.25 в 13:33