От ученици и родители и съвсем случайни граждани, като певецът Орлин Павлов, чухме опит от първа ръка, разочарования и надежди за българското образование. Дали системата подготвя следващото поколение за успех или има нужда от реформа? Нека разберем.
Многото мненията за състоянието на българската образователна система – както миналото, така и настоящето – продължават да предизвикват дебат. Така е, и към бъдещето. Какво може да се подобри, за да създадем по-добър път напред за децата?
Установихме, че най-честите оплаквания идват от родители на деца с увреждания, които изразиха липса на съпричастност на училищната система и не успяват да осигурят адекватни условия за посрещане на уникалните нужди на техните деца.
Някои родители избират да изпратят децата си в чужди училища в Пловдив, защото смятат, че това ще ги подготви по-добре за един по-глобализиран свят.
По време на анкетата, попаднахме на група протестиращи новият закон, който цели да ограничава свободното изразяване в училищата, като прави определени теми забранени. Вместо да влизаме в подробности, важно е да чуем за принципите на образованието, и на свободното мислене и дали те се спазват, когато се цензурират в училище.
Етимологията на думата "образование" е дълбоко символична. Тя идва от думата "образ", което подсказва, че процесът на учене не е просто натрупване на знания, а формиране на вътрешен образ – същност, която отразява човека отвътре. Ако образованието е пътят към изграждане на този образ, тогава ценностите, които се преподават в училище, трябва да бъдат основите, върху които се гради тази личност. Точно както художникът внимателно избира всяка черта на своята картина, така и образованието трябва да култивира добродетели като честност, състрадание, критично мислене и уважение към другите. Истинското образование не е само в книгите и фактите, а в извайването на цялостна личност, която да може да се ориентира в сложния свят около нея.
Радио Пловдив пожелава на всички спорна и успешна учебна година! Нека знанието бъде светлината, която ви води към мечтите ви
Много европейски бизнеси могат да престанат въобще да търгуват на американския пазар, прогнозира Адриан Николов от ИПИ по повод наложите от Доналд Тръмп мита. Една от възможнастите е да се изнесат производствата в САЩ. А иначе всяка една наша стока, която се продава в САЩ ще е с 20% по- скъпа. Моментният шок на борсите едва ли има..
Във втория епизод от поредицата "Елементи в криза" се фокусираме върху проблема с мръсния въздух в Пловдив. Експерти като доц. д-р Ангел Джамбов и представители на местната власт разкриват противоречията между наука, политика и очакванията на гражданите. Трафикът, старите печки, липсата на зелени площи и паленето на отпадъци са сред най-големите..
С двудневен конгрес “Наука и практика“ Факултетът по дентална медицина на МУ-Пловдив ще отбележи 55 години от създаването си. Форумът включва лекционна част и теоретико-практически курсове по всички дисциплини във факултета и ще бъде съпроводен с дентално изложение и демонстрации. Според декана на факултета проф. Ангелина Влахова научният конгрес е..
„Ден на Освободението на Америка и началото на нов златен век “ – с тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви търговска война на света и наложи мита за вноса. За Европа те са 20%, за Китай – 34%, за Индия – 26%, за Виетнам 46%, за Великобритания – 10%, за Япония 24% и т.н. Стабилността на управлението и търговските..
Историята на Пловдив започва от Плоската могила на Брезовско шосе, тъй като това е най-старото обитавано място на града. Това обясни археологът Десислава Давидова, която проучва обекта. Археологическите проучвания по Брезовско шосе ще бъдат възобновени след Великденските празници и ще продължат до края на годината, добави Давидова . На..