Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радослав Бимбалов за романа си "Ти, подобие мое"

Радослав Бимбалов
Снимка: Иван Русланов, БНР
В петък 13-ти на книжния пазар излезе новият роман на Радослав Бимбалов "Ти, подобие мое". По този повод говорихме с автора за неговата най- актуална творба.
-Твоята книга е антиутопия от нов вид- действието се развива в близкото минало, стъпило здраво в нашето вчера и застрашително заплашващо да прекрачи в общото утре.
-Наистина е точно това. Истинските антиутопии се разполагат някъде в обозримото бъдеще, така че читателят хем да се стресне, уплаши и ужаси, и в същото време тайничко да се успокои, да си каже: или няма да съм жив, когато това се случва, или то, може би, няма да се случи изобщо. Докато в моя случай аз създавам една антиутопия, която реално във времето започва век или два назад започва да се заражда тази антиутопична идея, но всъщност чисто хронологично, това което се случва сюжетно е в един много кратък период в най -новата ни история- точно след края на ковид пандемията в най- истеричния й вид и преди нахлуването на Русия в Украйна. Тоест това са едни близо две години , в които уж си пое дъх, но всъщност се оказа, че погледнато отсега назад този период е много ключов за всички нас.
-Бог е неочкваният разказвач и безучастен наблюдател в целия ти роман. Всъщност удобен повод за писателя да говори на читателя от името на Създателя на всичко. Как ти хрумна този сюжет?
-Нека първо да кажа, че темата за бог ме вълнува отдавна и в предните си писателски търсения се опитвам да докосвам тази важна за всички ни тема. Няма значение дали сме вярващи, без значение дали се причисляваме към някое от тези четири хиляди религии, които сме измислили, за да си поделим Бог, както пише в романа "като натрошена нафора". Все пак каква е тази сила и енергия , която стои зад нас е ключов въпрос. Любопитното е, че в моя роман бог обяснява цялата концепция на тази загуба на състрадание през теорията на Дарвин, т.е. бог в моя роман е виден дарвинист. Той уважава труда на Дарвин и му е много симпатично, това до което е стигнал и обяснява как по еволюционен път човеците са започнали да изпитват по- малко състрадание...
Чуйте цялото интервю в звуковия файл!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Концертът "Да израснеш с Панчо Владигеров" идва в Пловдив

Концерт - спектакълът "Да израснеш с Панчо Владигеров" идва в Пловдив.Той е изцяло с творби на големия български композитор в изпълнение на Антонина Бонева и нейните ученици.   Част е от проект, който включва издаването на албум с 12 миниатюри за пиано от Панчо Владигеров.  Изпълнени ще бъдат както най-популярните му произведения, така и малко..

публикувано на 24.07.25 в 08:16

Планинският филмов фестивал отново ще е в Пловдив

За десета поредна година, един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света се отправя по традиция към втората си спирка в България - Пловдив. След провеждането му в градчето Банф, Канада през Ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия свят. През 2025г...

публикувано на 22.07.25 в 09:33

„Ромео и Жулиета: любовта като обред“ в Паталеница

Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..

публикувано на 21.07.25 в 10:21

Преге - предаване за света на книгите, 19 - 25 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...

публикувано на 21.07.25 в 10:06

"Дивизи" ще свири в концерти от Културния календар на Пловдив

Детският  симфоничен оркестър "Дивизи"  – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..

публикувано на 21.07.25 в 09:00