Ансамблите „Тракия“ и „Странджа“ ще зарадват пловдивчани тази вечер от 19.00 ч. с общ концерт спектакъл на Античния театър. Организатор е Община Пловдив, а входът е свободен.
Събитието носи заглавие „Фолклорни вдъхновения“ и е част от празничната програма с участници от Бургас, които гостуват в Пловдив на базата на подписаното „Споразумение за сътрудничество между общините Пловдив и Бургас в сферата на културата и туризма“.
Режисьор е проф. д-р Даниела Дженева, хореография - Кирил Дженев, Даниела Дженева, Марио Егов, Димо Енев. Музика: Тодор Пращаков, Любен Досев, Стоян Пауров, Ради Радев, Борислав Гълъбов и др.
Като част от юбилейната програма по повод 50 години от основаването си, Ансамбъл „Тракия“ ще представи емблематични произведения от своя репертоар.
Откриването на концерта ще е със съвместното изпълнение на двата ансамбъла на танцовото произведение „Гергьовден“. Хорът и оркестъра на „Тракия“ ще представят една от най-новите си музикални пиеси „Куне ле“, след което танцьорите ще пресъздадат една своеобразна разходка из фолклорните области на България с танците: „Първа среща“, „Първомайски майсторлъци“ и „Македонски мерак“.
А за финал, „Тракия“ и „Странджа“ отново ще се обединят под ритъма на обичания от всички „Тракийски танц“.
На 18 април отбелязваме Международния ден за опазване на паметниците на културата . Денят се чества от 1984 година по решение на ЮНЕСКО. На този ден отдаваме дължимото на националното ни наследство, почитаме хората, отдадени на каузата за опазването му, което е изключително отговорна роля. 18 април е повод да се привлече общественото внимание във..
Изложба „Вяра и Светлина“ – диамантени гоблени с библейски истории ще бъде открита на Великден в храм „„Пресвето сърце Исусово“ в град Раковски. Те са изработени от хора в нервностойно положение към Центъра за социална интеграция и рехабилитация, под ръководството на сестрите Францисканки и включват сцени от живота на Исус Христос, Дева Мария..
Влизаме в едно уютно ателие на творец, то е разположено на малка уличка в Капана, в него работи Йорданка Георгиева. Тя се завръща в България през 2022 година, след дълго време, в които живее и работи на остров, разположен някъде между Великобритания и Франция. Художничката рисува символа на християнството - рибата и вярва, че арттерапията помага..
Осем творчески работилници, изложби, лекции и литературен куиз включва проектът „От Аз-буки до Изкуствения интелект“ на Народна библиотека „Иван Вазов“ в Пловдив. До края на април в библиотеката ще се открият калиграфска работилница под ръководството на художничката Захарина Петрова от Нов български университет и ателие по цианотипия –..